Tým miliardáře našel vrak letadlové lodě z druhé světové války. Zveřejnil unikátní podvodní záběry

Zahraničí Zahraničí
6. 3. 2018 10:21
Americkou letadlovou loď USS Lexington pohřbilo na 76 let moře. Její vrak byl nalezen 800 kilometrů od Austrálie.
Vrak americké letadlové lodi USS Lexington. | Video: Vulcan Inc.

Sydney - V dobách druhé světové války to byla chlouba amerického  námořnictva, které vojáci pro její majestátnost přezdívali Gray Lady (Šedá dáma). V květnu 1942 ale letadlovou loď USS Lexington zasáhla japonská torpéda, a tak ji sama americká armáda potopila.

Vrak na 76 let pohřbilo moře. A v neděli ho v hloubce tří kilometrů nalezl tým amerického miliardáře a spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena. Ležel na dně asi 800 kilometrů od východního pobřeží Austrálie.

Loď zasáhli Japonci v bitvě o Korálové moře. Na její palubě zemřelo více než 200 lidí.

"Jako syn námořníka, který přežil zkázu USS Lexington, bych rád pogratuloval Paulu Allenovi a jeho expedičnímu týmu," nebránil se nyní nadšení admirál Harry Harris, velitel amerických sil v Pacifiku.

Historikové bitvu o Korálové moře označují za klíčový moment, který zastavil postup japonské armády v Pacifiku. Z potápějící se lodě bylo tehdy zachráněno přes dva tisíce členů posádky, informuje britský server BBC.

"Najít Lexington byla naše priorita, protože se jednalo o jednu z nejdůležitějších lodí, která byla za druhé světové války potopena," prohlásil Robert Kraft, mluvčí Allenovy firmy Vulcan, která vrak nalezla.

Společnost už se pochlubila snímky téměř 270 metrů dlouhého plavidla z mořského dna. Některá lodní letadla jsou pozoruhodně zachovalá.

Letadlová loď USS Lexington před potopením.
Letadlová loď USS Lexington před potopením. | Foto: Wikimedia Commons/U.S. Navy

Tým okolo Paula Allena hledal polohu letadlové lodi asi půl roku. Její vrak ale odborníci nebudou vyzdvihovat z mořského dna, americké námořnictvo jej považuje za válečný hrob.

Allenův tým ve stejné oblasti objevil i další plavidla, včetně japonské válečné lodi Musaši, která se potopila v říjnu 1944 během bitvy s americkými silami o filipínský ostrov Leyte, či vrak italského torpédoborce Artigliere potopeného v roce 1940 ve Středozemním moři.

V loňském roce Allenova společnost našla v Tichém oceánu vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Šlo o poslední větší válečnou loď potopenou v průběhu druhé světové války a zároveň o jednu z největších katastrof v dějinách amerického námořnictva, při níž se z posádky čítající 1200 námořníků zachránilo jen 316 mužů.

Letadlová loď USS Lexington sloužila americkému námořnictvu mezi roky 1927 a 1942, původně ji konstruktéři stavěli jako bitevní křižník.

Plavidlo bylo vybaveno děly, hlavní výzbroj tvořilo až 90 bojových letounů. Ty loď nesla v prostorném hangáru, který obsluhovaly dva elektricky poháněné výtahy. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy