Tváře vystupující z anonymity. Češi představují stovky svých elitních špionů z první republiky

Velení čs. zpravodajské služby těsně před druhou světovou válkou.
Jeden z nejvýznamnějších německých agentů čs. rozvědky Manfred Rudolf Cammerer (A-1004) se svou snoubenkou Zoroslavou Drobnou. Cammerer nestačil včas opustit nacisty okupované Československo. Gestapo jej - nehledě na konspiraci - zatklo a jeho spolupráci s čs. rozvědkou mu prokázalo. Manfred Cammerer byl odsouzen k trestu smrti.
Hugo Zappe (Z-1943), ústřední postava jedné z nejvýznamnějších a současně nejtragičtějších kauz čs. ofenzivního zpravodajství. Agentovo jméno je spojeno s průnikem do struktur Sudetendeutsche Kontrollstelle v německých Drážďanech. Podílel se na odhalení desítek nacistických agentů, kteří působili v Československu. Gestapo ho v roce 1937 zatklo. Za zločin vlastizrady byl o rok později odsouzen k trestu smrti.
Josef Leiber (krycí jméno Beppo), německý emigrant a bývalý zaměstnanec letecké firmy Dornier Metallbauten GmH ve Friedrichshafenu (Bádensko-Württembersko). V letech 1935-1936 zajistil mj. pro československé zpravodajství mimořádná data a informace, které svědčily o silném rozmachu leteckého průmyslu Německa.
Emil Haas, exponovaný činitel policejního ředitelství v rakouské Vídni, jeden z nejlépe instalovaných rezidentů ofenzivní sekce čs. vojenské rozvědky.
Foto: Vojenský historický archiv
Předválečný šéf československé armádní rozvědky František Moravec obdržel od německého agenta A-54 Paula Thümmela 13. března 1939 varování, že nacisté už za dva dny obsadí Čechy a Moravu. Moravec informoval okamžitě vládu, setkal se ale s posměchem. "Nehrajte nám tu divadlo!" odbyl ho ministr zahraničí Chvalkovský. Moravec odcházel z vlády zdrcen a vypověděl jí poslušnost. Na vlastní pěst pak spustil operaci "Transfer", při které odletělo 14. března do Londýna i s cennými dokumenty 11 elitních členů čs. rozvědky. S rozsáhlou sítí agentů v Německu i Rakousku.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy