Tusk chce vyjít vstříc Britům. Češi v Británii mají přijít o pracovní benefity

Silvie Housková
Aktualizováno 2. 2. 2016 14:31
Předseda Evropské rady Donald Tusk rozeslal návrh ústupků pro Velkou Británii. Reaguje na požadavky britského premiéra Davida Camerona, který Britům slíbil, že se pokusí vyjednat lepší podmínky členství v EU. A pak je nechá hlasovat o setrvání Británie v Unii.
Britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk.
Britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk. | Foto: Reuters

Londýn/Brusel - Občané členských zemí EU, kteří v příštích letech budou chtít odejít pracovat do Velké Británie, budou muset počítat s omezením pracovních benefitů.

Vyplývá to z návrhu, který v úterý představil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ten reaguje na požadavky britského premiéra Davida Camerona, který Britům slíbil, že se pokusí vyjednat lepší podmínky členství v EU a pak je nechá hlasovat o setrvání Británie v Unii.

"Stanovisko vlády je takové, že bychom měli usilovat o setrvání Británie v reformované EU. Pokud bude uzavřena tato dohoda," myslí si britský premiér.

"Záchranná brzda" pro každý členský stát

Británie by mohla podle návrhu benefity omezit díky takzvané "záchranné brzdě", kterou má právo využít každá členská země. Pokud dokáže, že počet lidí, kteří do ní přichází z ostatních evropských států pracovat, až příliš zatěžuje její sociální systém.

V takovém případě by mohla Británie omezit příspěvky pro tyto lidi až po dobu čtyř let. Britové ale požadují nejméně sedm let.

"Přesná doba, po kterou je možné tento mechanismus použít, bude předmětem ještě další diskuse," napsal Tusk v doprovodném dopise k návrhu.

Místo konkrétního čísla je tak v návrhu zatím pouze prázdná závorka.

Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je Tuskův návrh na záchrannou brzdu "přijatelný". "Důležitá nyní bude diskuse o délce omezení pohybu," uvedl Prouza na svém twitterovém účtu.

Tusk rozeslal návrh ústupků pro Velkou Británii do všech evropských metropolí. První diskuse mezi státy se uskuteční v pátek na úrovní takzvaných šerpů, většinou státních tajemníků pro evropské záležitosti.

Polsko omezování benefitů dosud odmítalo

Očekává se, že debata nebude jednoduchá, protože například Polsko jakékoliv omezování pracovních benefitů dosud razantně odmítalo.

V ideálním případě by se na "ústupcích" pro Velkou Británii měli lídři evropských zemí shodnout už 18. února na summitu v Bruselu, aby Cameron stihl uspořádat referendum o setrvání země v Unii ještě v létě.

Návrh vychází - občas konkrétněji, občas velmi vágně - vstříc také dalším požadavkům Camerona. "Navrhujeme principy, které zajišťují vzájemný respekt mezi státy, které se chtějí podílet na dalším prohlubování ekonomické a monetární unie, a těmi, kteří nechtějí," píše dále Tusk.

Návrh však jasně odmítá variantu, že by nečlenské země eurozóny mohly vetovat nebo zdržovat naléhavá rozhodnutí eurozóny.

 

Právě se děje

Další zprávy