Turecko má novou vládu a očekává rozsáhlé protesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2013 10:40
Premiér Erdogan vyměnil celkem deset ministrů
Turecký premiér Recep Erdogan.
Turecký premiér Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara - Kvůli rozsáhlé korupční aféře, jež v poslední době otřásá Tureckem, ve středu podali demisi tři ministři - vnitra Muammer Güler, hospodářství Zafer Çaglayan a životního prostředí Erdogan Bayraktar. Šéf ekologického resortu přitom bezprecedentně vyzval premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, aby odstoupil také.

Erdogan ovšem zareagoval ve čtvrtek tím, že představil nové složení vlády, kterou narychlo vytvořil. Premiér trvá na tom, že celý případ je "rozsáhlým spiknutím" proti jeho vládě. "Jedná se o případ, který se představuje v podobě justiční operace, ale který ve skutečnosti útočí na budoucnost Turecka," řekl za potlesku svých příznivců Erdogan při večerním oznamování nového kabinetu.

Podle zpravodajského serveru FranceTv se teď očekávají nové demonstrace svolané opozicí, která požaduje Erdoganův odchod.

Nový kabinet má 26 členů, mezi kterými chybí deset ministrů z předchozí vlády. Na svém postu zůstal například ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, zatímco ministra pro evropské záležitosti Egemena Bagise, jehož jméno také zaznělo v médiích v korupční kauze, vystřídal Mevlut Cavusoglu. Všichni členové vlády jsou z Erdoganovy proislámská Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Vláda kvůli vyšetřování korupční kauzy, o němž předem nevěděla, zbavila funkcí zhruba 70 vysokých policejních důstojníků. Zahájená protikorupční kampaň totiž zasáhla vládní a podnikatelské špičky a Erdogan už v sobotu aféru označil za "špinavou operaci" namířenou proti jeho kabinetu. Mimo jiné prohlásil, že protikorupční vyšetřování podněcují "mezinárodní skupiny" a "temná spojenectví", a nepřímo pohrozil vyhoštěním velvyslanců některých západních zemí.

Ve středu ale zřejmě v souladu s vývojem událostí možnou odůvodněnost vyšetřování připustil, když prohlásil, že jeho vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nebude korupci tolerovat. "AKP nebude přehlížet ani tolerovat korupci. Kdyby to dělala, ztratila by smysl své existence," prohlásil premiér na stranickém mítinku.

Foto: Naim Salman

Mezi 24 osobami, které policie zatkla 17. prosince a obvinila je z účasti na podvodech, jsou také synové ministra vnitra a hospodářství. Policie zadržela i syna Bayraktara, ale toho následně vyšetřující soudce propustil. Çaglayan ve středu kauzu označil za "špinavý komplot" proti vládě a dodal, že odstoupil, aby "umožnil pravdě vyjít na světlo".

Ministr životního prostředí ale při oznámení své rezignace v televizi NTV překvapivě vyzval k odstoupení samotného předsedu vlády. "Jsem přesvědčen, že premiér by měl pro dobro tohoto národa a země také odstoupit," prohlásil. Podle agentury AFP rovněž poznamenal, že "si nemá co vyčítat", pokud jde o vyšetřování stavebních projektů citovaných v rámci velkého finančního skandálu. Jednal prý "s plným vědomím předsedy vlády".

Vývoj kolem korupční aféry se odrazil i na akciovém trhu v Istanbulu. Jeho hlavní index odepsal 4,2 procenta na 66.096,57 bodu a ztráty prohloubil po výzvě, aby rezignoval i premiér Erdogan. Podobně kurz turecké liry (TRY) vůči dolaru po výzvě k premiérově rezignaci oslabil na 2,0850 z předchozích 2,0650 TRY, kde byl ráno. Během dne byly ztráty kurzu ještě vyšší.

Aféra v části turecké veřejnosti znovu roznítila emoce proti Erdoganově vládě, které se projevily už v polovině letošního roku masovými demonstracemi. Prezident Abdullah Gül ve snaze uklidnit veřejnost v úterý slíbil, že se v případu nebude nic zakrývat a že vyšetřování povedou nezávislé soudy.

Mezi zadrženými je mimo ministerských synků i ředitel státní banky Halkbank Süleyman Aslan. Při vyšetřování jde, jak naznačil Bayraktar, o podezřelé stavební projekty, ale podle agentury DPA krom jiného také o to, zda převody zlata realizované pomocí Halkbanky nepředstavovaly porušení mezinárodních sankcí uvalených na Írán.

Podle tureckých médií policie našla v bytě vysokého činitele Halkbanky 4,5 milionu dolarů (přes 90 milionů Kč) ukrytých v krabicích od bot. Další více než milion dolarů údajně objevila v bydlišti Gülerova syna Barise.

Nynější rozruch odhalil hluboké rozpory mezi Erdoganem, který vládne už třetí funkční období za sebou, a umírněným islámským duchovním Fethullahem Gülenem, jenž má vliv na policii a justici. Erdoganova pozice doposud nebyla bezprostředně ohrožena, ale veřejný střet s ministrem životního prostředí, jenž ho vyzval k demisi, by mohl být velkým problémem.

Stejně jako roztržka mezi AKP a Gülenovým hnutím Hizmet, která by mohla zásadním způsobem poznamenat výsledky místních voleb. Ty jsou plánovány na březen.

 

Právě se děje

Další zprávy