Ankara - Turecká vláda přeložila dvacítku istanbulských prokurátorů do jiných částí země. Pokračuje tak mocenský boj premiéra Recepa Tayyipa Erdogana o kontrolu nad justicí, který je následkem rozsáhlého korupčního skandálu ve vysokých vládních postech. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters.
Mezi nuceně přeloženými prokurátory je podle DPA i Muammer Akkaš, který v rámci zmíněné korupční aféry vyšetřoval známé osobnosti a několik vysoce postavených úředníků. Přemístěním na jiný post byl z případu stažen.
Mocenské přetahování mezi vládou a justicí vyvolal korupční skandál, který si vyžádal obměnu téměř poloviny členů Erdoganova kabinetu. Opozice volá po svržení celé vlády. Premiér ale trvá na tom, že celý případ, kdy policie zadržela také několik synů dnes již bývalých ministrů, je "rozsáhlým spiknutím" proti jeho vládě a hlavně proti němu samotnému.
Proti omezování justičních pravomocí se již koncem loňského roku ohradila Evropská unie. Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vyzval Turecko, aby nezasahovalo do protikorupčního vyšetřování a aby jednalo transparentně a nestranně.
Erdogan odmítl obavy Evropské unie z postupu vlády, která posiluje svou kontrolu nad soudnictvím. Premiér čistky v řadách justice vysvětluje tím, že za údajným spiknutím stojí i někteří policisté a soudci. Vláda kvůli tomu v uplynulých týdnech z funkcí odvolala přes 1000 policistů, kteří zahájili vyšetřování Erdoganových spojenců.