Trump pro soudy sehnal potřebných 175 milionů dolarů, nepřijde proto o svůj majetek

ČTK ČTK
2. 4. 2024 7:11
Trump pro soudy sehnal potřebných 175 milionů dolarů, nepřijde proto o svůj majetek

Uchazeč o křeslo v Bílém domě a exprezident Donald Trump v pondělí poskytl newyorským soudům ručení za 175 milionů dolarů (v přepočtu přes čtyři miliardy korun), část vyměřeného trestu v případu systematického zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny. Informovaly o tom agentury s odvoláním na dokument zveřejněný newyorským soudem. Pokud by tak Trump neučinil, newyorské úřady by mohly začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení jeho účtů.

Soudce Arthur Engoron v dotyčném občanskoprávním procesu uznal téměř všechna tvrzení prokurátorů a v únoru nařídil Trumpovi zaplatit přes 350 milionů dolarů a k tomu dalších 100 milionů dolarů na úrocích (celkem přes deset miliard korun).

Trump se proti rozhodnutí odvolal a během odvolacího procesu nemá povinnost 454 milionů dolarů zaplatit, soudu však měl prokázat, že stát peníze v případě potvrzení verdiktu dostane, tedy buď částku složit, nebo si zajistit ručitele. Trumpovi obhájci si stěžovali, že sehnat ručitele za tak vysokou částku je "prakticky nemožné", a odvolací soud na konci března stanovil, že úřady se spokojí s ručením za 175 milionů dolarů.

Exprezident v případu vinu odmítá a podobně jako čtyři obžaloby proti své osobě prezentuje i tento občanskoprávní verdikt jako součást jakéhosi spiknutí, zatímco za Republikánskou stranu znovu kandiduje do Bílého domu.

 

Právě se děje

Další zprávy