Trumf britských konzervativců. Podpořil je i Economist

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2010 8:44
Televizní debaty podle průzkumů prospěly spíše konzervativci Cameronovi než premiéru Brownovi
Čtvrteční debata: Zleva David Cameron, Nick Clegg, Gordon Brown
Čtvrteční debata: Zleva David Cameron, Nick Clegg, Gordon Brown | Foto: Reuters

Londýn - Do britských parlamentních voleb zbývá už jen necelý týden, a ačkoliv budou vzácně vyrovnané a dramatické, zdá se, že po třech televizních debatách lídrů největších stran získávají ve finiši navrch konzervativci Davida Camerona.

Čtvrteční televizní diskuse Camerona, Gordona Browna (labourista) a Nicka Clegga (liberální demokrat) se soustředila na ekonomiku a podle prvních průzkumů se Britům nejvíce zamlouval Cameron.

Podle agentury Comres předák konzervativců vyhrál u 35 procent diváků, šéfa liberálních demokratů Clegga nejvíce ocenilo 33 procent lidí a nejméně diváků - 26 procent - zaujal úřadující premiér Gordon Brown, který se pokouší o téměř nemožné. O čtvrtou výhru Labouristické strany v řadě.

David Cameron v debatě kromě jiného řekl, že Británie by podle něj nikdy neměla přijmout euro, a pokud bude on premiérem, začne s rozpočtovými škrty, snižováním veřejných výdajů, aby se Británie nestala druhým Řeckem.

Foto: Reuters

Letošní volby zdramatizoval Nick Clegg, po jehož vystoupeních prudce vzrostl počet voličů liberálních demokratů.

Boj o většinu 

To možná způsobí, že žádná strana poprvé od roku 1974 nezíská většinu a po mnoha letech si Britové budou muset zvyknout na něco, na co už skoro zapomněli. Na koaliční vládu.

Poslední dny nicméně naznačují, že Konzervativní strana získává navrch. Pravděpodobně získá nejvíce křesel v Dolní Sněmovně a stále není zcela vyloučené, že by mohla obsadit většinu z 650 mandátů.

Kromě dobře hodnocených televizních vystoupení Cameronovi pomáhají i média. Na konci tohoto týdne se mu dostalo významné vzpruhy, když jej podpořil a doporučil volit svým čtenářům časopis Economist.

Leviatana je třeba zničit

Jeden z nejprestižnějších, nejkvalitnějších a nejvlivnějších týdeníků na světě. Na celém světě si ho kupuje skoro půldruhého milionu lidí. Většinou byznysmenů, ekonomů a intelektuálů.

Gordon Brown.
Gordon Brown. | Foto: Reuters

"Vypadá to, že konzervativci jsou nejvíce pro omezení státního sektoru," zdůvodnil list své rozhodnutí.

"Stát nyní kontroluje zhruba polovinu veškeré ekonomiky, v Severním Irsku je to sedmdesát procent. Aby Británie znovu začala prosperovat, tento Leviatan dusící svobodu musí být zničen," napsal Economist.

Časopis sice tvrdí, že Gordon Brown si při hašení ekonomické krize v Británii nepočínal špatně, ale labouristům prý "dochází pára."

Většinově a jednokolově

Britové jdou k volbám ve čtvrtek 6. května. Stále platí jednokolový většinový systém, ve kterém se do parlamentu dostává ten kandidát, který získá ve volebním obvodu nejvíce hlasů už v prvním kole, i když nedosáhl většiny.

Někteří ekonomové a finančníci dávají najevo obavy, že pokud z hlasování nevzejde jednoznačná většinová vláda jedné strany, zdrží to potřebné hospodářské reformy, především rozpočtové změny.

 

 

Právě se děje

Další zprávy