Tři chlapci přežili svůj pohřeb, oceánem pluli 50 dní

Radim Klekner Radim Klekner
25. 11. 2010 18:20
Trosečníci se živili syrovým rybím masem a pili dešťovou, později mořskou vodu.

Suva, Fidži - Přežít vlastní smrt lze tu a tam. Vlastní pohřeb zato jen zcela výjimečně. Třem chlapcům ve věku čtrnácti a patnácti let ze souostroví Tokelau spravovaného Novým Zélandem se to přesto podařilo.

Ve čtvrtek je uprostřed Tichého oceánu našel rybářský kutr lovící tuňáky poté, co na moři strávili ve člunu s hliníkovým trupem 50 dní bez řádného jídla a pití.

Na jejich rodném atolu Atafu se přitom před několika dny konal smuteční obřad na jejich památku, protože byli oficiálně prohlášeni za mrtvé.

Po řadu dní je hledaly průzkumné letouny a lodě novozélandského námořnictva, avšak marně.

Na jihozápad k Fidži

Chlapci se rozhodli převeslovat z jednoho tuvalského atolu na druhý, protože předtím nesehnali benzin do přídavného motoru člunu. Uchvátil je ale mořský proud, který jejich loďku zanesl na jihozápad směrem k souostroví Fidži do vzdálenosti patnácti set kilometrů od Atafu.

"Zahlédli jsme je jenom zázrakem," řekl deníku Sydney Morning Herald první důstojník kutru Tai Fredricsen. "Na to, že na moři strávili tolik dní, byli v překvapivě dobrém zdravotním stavu."

Chlapci byli notně pohublí a dehydratovaní a kůži měli po padesátidenním pobytu na otevřeném moři spálenou sluncem, jinak ale své dobrodružství přežili bez větší úhony. 

Tropický ráj v Pacifiku: cestou z jednoho ostrova na druhý se jenom člověk nesmí ztratit
Tropický ráj v Pacifiku: cestou z jednoho ostrova na druhý se jenom člověk nesmí ztratit | Foto: Reuters

Čtrnáctiletý Edward Nasau a patnáctiletí Samuel Perez a Filo Filo si s sebou na cestu vzali několik kokosových ořechů, hladem ale nezemřeli jen díky tomu, že jim ve člunu přistál mořský racek a že chytli do ruky několik ryb.

Racka i ryby snědli syrové, protože neměli možnost si je upéct.

"Sníst syrového racka byl dobrý nápad," komentoval jejich snahy o přežití Fredricsen. "Když ale člověk pozře maso syrových mořských ryb, jen to zvýší žízeň, kterou pociťuje."

Stranou lodních cest

Ještě nebezpečnější je podle prvního důstojníka rybářského kutru San Nikunau pít v tropech mořskou vodu.

Chlapci se k tomu uchýlili v posledních třech dnech, kdy jim došly zásoby dešťové vody, kterou předtím zachytili ve člunu.

"To bylo to nejhorší, co mohli udělat," zdůraznil Fredricsen.

Naštěstí je zahlédla posádka kutru, se kterou nyní putují na souostroví Fidži.

San Nikunau lovil tuňáky v okolí souostroví Kiribati a jeho kapitán měl původně v úmyslu zamířit na Samou. Namísto toho se rozhodl plout na Nový Zéland po trase, kterou rybářské lodi běžně nevyužívají.

Chlapci nejdříve stráví několik dní v nemocnici v hlavním městě Fidži Suvě, pak odletí na Samou, odkud se domů dopraví na některé rybářské lodi. Na žádném z trojice korálových atolů tvořících souostroví Tokelau není ani letiště, ani řádný přístav.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy