Trestejme úplatkáře, zahájili čínští komunisté sjezd

Zahraničí Zahraničí
8. 11. 2012 12:43
Začal 18. sjezd Komunistické strany Číny, který přinese velké personální změny
Foto: Reuters

Peking - 2270 delegátů z celé země se sjelo do Pekingu, kde ve Velké síni lidu začal osmnáctý sjezd Komunistické strany Číny.

Potrvá týden a přinese změnu stranického vedení. Novým prezidentem a předsedou strany bude Si Ťin-pching, dosavadní viceprezident a bývalý šéf partaje v Šanghaji.

Funkci premiéra převezme Li Kche-čchiang, který měl v nejužším stranickém vedení - tzv. Nejvyšším výboru politbyra - na starosti finance a hospodářství.

Změní se i zhruba 370členný ústřední výbor strany.

Sjezd se odehrává v době, kdy pověst strany s osmdesáti miliony členů poškozuje série skandálů, která se týká korupce a odhalení o neuvěřitelně přepychovém životě některých stranických představitelů a jejich rodin.

I přes tvrdou cenzuru se některé případy dostaly na veřejnost, hlavně díky internetu.

Odstupující prezident a stranický předák Chu Ťin-tchao, který v obou funkcích končí po deseti letech, v úvodním projevu sjezdu o korupci mluvil.

"Pokud problém korupce nezvládneme, bude to pro stranu osudové, může to dokonce způsobit její zánik a úpadek státu. Úplatkářství musí být tvrdě stíháno bez ohledu na postavení a moc," uvedl.

Jeho řeč trvala hodinu a půl. "Nikdy nesmíme obětovat právo osobnímu prospěchu," prohlásil kromě jiného.

Zmínil se také o potřebě pokračovat v budování silné armády a námořnictva. Zřejmě jde o reakci na vážné námořní teritoriální spory, které má Čína nyní s Japonskem o část souostroví Senkaku.

Z celé Číny se sjelo na týden trvající jednání 2270 delegátů.
Z celé Číny se sjelo na týden trvající jednání 2270 delegátů. | Foto: Reuters

Mluvčí strany Cchaj Ming-čao na tiskové konferenci předešel veškerým spekulacím o tom, zda komunistická strana zvažuje politické změny směřující k pluralismu, systému více stran a uvolnění cenzury.

Jednoznačná odpověď je nikoliv.

"Vedoucí úloha komunistické strany je faktem, o němž rozhodly dějiny a čínský lid. Reforma politického systému musí respektovat čínskou realitu. Musíme neochvějně sledovat cestu vytyčenou stranou," uvedl mluvčí.

Sjezd vyvolal v Pekingu i jinde v Číně zesílená bezpečností opatření. V ulicích hlídkují posílené policejní oddíly, disidenti a kritici režimu jsou pod větším dozorem a někteří z nich nesmějí opouštět bydliště.

Přitvrdila také cenzura internetu. Vyhledávání slov souvisejících se sjezdem je blokováno.

 

Právě se děje

Další zprávy