Tisícům obětí ugandských milic náleží rekordní odškodné 52 milionů eur, řekl Haag

ČTK ČTK
28. 2. 2024 21:10
Tisícům obětí ugandských milic náleží rekordní odškodné 52 milionů eur, řekl Haag

Téměř 50 tisíc obětí bývalého velitele ugandských milicí Dominika Ongwena, který si odpykává pětadvacetiletý trest vězení, by mělo dostat odškodnění v celkové rekordní výši 52 milionů eur (1,3 miliardy korun). Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodl Mezinárodní trestní soud v Haagu.

Soudci konstatovali, že vězněný Ongwen, který se vypracoval na jednoho z nejvyšších velitelů nechvalně známé Armády božího odporu, nemá dostatečné prostředky na to, aby odškodné zaplatil sám. Soudci proti požádali vlastní Fond pro oběti, aby pomohl tyto náklady pokrýt.

Odškodnění bude mít formu symbolických individuálních plateb 750 eur (19 tisíc korun) pro jednu oběť plus další kolektivní reparace typu rehabilitačních programů či památníků. Celkový počet postižených se odhaduje až na 50 tisíc a jsou mezi nimi oběti útoků na uprchlické tábory nebo ženy a děti, které byly uneseny a donuceny stát se sexuálními otrokyněmi či dětskými vojáky. Soudci vyčíslili celkové odškodnění na 52,4 milionu eur, což je zdaleka nejvyšší částka, kterou Mezinárodní trestní soud v Haagu v jednom případu nařídil, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy