Austin - Tropická bouře Don se blíží k pobřeží amerického Texasu, kam by měla dorazit v sobotu ráno středoevropského času.

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) by bouře měla udeřit na pevninu v okolí města Corpus Christi na západním pobřeží Mexického zálivu. Jeho obyvatelé si ale tentokrát nad svým osudem nezoufají - přívaly deště naopak zcela výjimečně očekávají s nadějí. Texas se totiž letos v létě potýká s nebývalým suchem, jaké stát nepostihlo už desítky let.

Don podle meteorologů přinese 75 až 130 milimetrů srážek. Na ty v Texasu čekají jak na spasení. Ve srovnání s minulými lety některé části státu dostaly až o 380 milimetrů menší příděl vláhy, než je v tomto období obvyklé.

Výpočty meteorologů ovšem ukazují, že ani Don se svým deštěm Texas následků sucha nezbaví. Očekávaný příděl vody se rovná srážkovým průměrům za půldruhého měsíce, ale v Texasu už nepršelo tři čtvrtě roku. Bouře by se navíc měla nad pevninou velmi rychle rozpadnout.

Evakuaci neplánujeme

"Texas prožil nejsušších devět měsíců ve svých dějinách, a to ani tropická bouře nenapraví," řekl novinářům klimatolog John Nielson-Gammon.

"Žádná evakuace se nekoná," řekla agentuře Reuters Danielle Haleová, šéfka záchranných služeb v Corpus Christi. Voda prý přinejhorším zaplaví některé pobřežní silnice, které policie musí uzavřít. Místní se netají nadějí, že bouře pevninu hned tak neopustí, ale vydá se severním směrem do vnitrozemí. "To by si pak deště mohl užít každý," řekla Halová.

Střed bouře se dnes v 11:00 SELČ nacházel 470 kilometrů jihovýchodně od Corpus Christi a živel postupuje rychlostí 22 kilometrů v hodině k západo-severozápadu. NHC vydalo varování před silným příbojem, na pobřeží může hladina moře před příchodem bouře stoupnout až o půl metru.

Meteorologové rovněž předpokládají, že Don nenabere sílu hurikánu, při níž má vítr rychlost nejméně 119 kilometrů v hodině. V současné době vichr v bouři dosahuje rychlosti 85 kilometrů za hodinu.

S obavami tak bouři očekávají snad jen pěstitelé bavlny, kteří jsou právě uprostřed sklizně. V Texasu se pěstuje plná polovina americké produkce této plodiny. Silný déšť a vítr může bavlnu přitlačit k zemi tak, že ji kombajny nesklidí. Navzdory suchu je přitom úroda bavlny uspokojivá.

před 7 minutami

Basketbalisté Nymburka zdolali v prvním domácím utkání v Lize mistrů Igokeu

Basketbalisté Nymburka porazili ve 3. kole Ligy mistrů v prvním domácím vystoupení v sezoně bosenskou Igokeu 86:82 a připsali si druhou výhru. Nejlepší střelec zápasu Jerrick Harding se na tom podílel 29 body. Další zápas čeká Nymburk v úterý 9. listopadu opět v Praze na Královce proti PAOK Soluň.

Nymburk na úvodní trojku Markela Starkse odpověděl devítibodovou šňůrou a v 5. minutě unikl český šampion už do vedení 14:5. Shodně pěti body k tomu přispěli Harding a Demetre Rivers. Bosenský celek ale dokázal zareagovat a dvakrát vyrovnal stav. Ve 12. minutě se poprvé od začátku utkání vrátil do vedení díky Jamesu Robinsonovi, ale stejně tak trojkami odpověděli Rivers a Lukáš Palyza.

Domácí další povedenou pasáží unikli na 31:21 a na snížení Igokey dokázal Nymburk odpovídat i díky vydařené střelbě z dálky. Za první poločas dal sedm trojek oproti třem soupeře a vedl 46:35. Po pauze tým z Aleksandrovace začal šestibodovou šňůrou a v závěru třetí čtvrtiny se mu podařila ještě o bod delší, což znamenalo obrat na 64:62.

Po přetahované o vedení pomohl Nymburku sedmi body v rychlém sledu kapitán Vojtěch Hruban do náskoku 75:70. Než se 68 sekund před koncem Hruban vyfauloval, stihl se 17 body vyšplhat na pozici druhého nejlepšího střelce domácích v utkání. I bez něj si Nymburk náskok uhlídal.

Basketbalová Liga mistrů - 3. kolo:

Skupina E:

ERA Nymburk - KK Igokea 86:82 (16:14, 46:35, 64:66)

Nejvíce bodů: Harding 29, Hruban 17, Rivers 12 - Stephens 19, Starks 18, Ilič 12. Fauly: 23:16. Trestné hody: 12/12 - 25/17. Trojky: 10:5. Doskoky: 32:51.

1. Galatasaray Istanbul 3 2 1 264:251 5
2. Nymburk 3 2 1 255:266 5
3. KK Igokea 3 1 2 235:239 4
4. PAOK Soluň 3 1 2 228:226 4

Fotbalisté Bohemians zdolali Jihlavu 1:0 a jsou prvními čtvrtfinalisty poháru

Fotbalisté Bohemians 1905 se stali prvními čtvrtfinalisty domácího poháru MOL Cupu. Pražský tým na svém hřišti porazil druholigovou Jihlavu 1:0. Jediný gól vstřelil Roman Květ v 55. minutě z penalty, první pokutový kop "Klokanů" v úvodním poločase neproměnil Vojtěch Novák.

Bohemians měli od začátku v Ďolíčku převahu. Do vedení se mohli dostat už po půl hodině hry, Novák však z pokutového kopu vysoko přestřelil jihlavskou branku. S druhou domácí penaltou už si Květ po změně stran bezpečně poradil. Favorité na konci mohli přidat pojistku, ale gólman Vysočiny Jágrik zneškodnil velké šance střídajícího Keity i Krcha.

"Klokani" o těsné vedení nepřišli a částečně si zlepšili náladu po nezdarech v nejvyšší soutěži, kde prohráli ve čtyřech z posledních pěti kol a jsou na desátém místě tabulky.

Ve středu se v dalších osmifinálových zápasech utkají Mladá Boleslav s Plzní, Ostrava s Hradcem Králové a Teplice s pražskou Spartou.