Texas zasáhne tropická bouře. Lidé se na ní těší

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 7. 2011 16:34
Americký stát prožil nejsušších devět měsíců ve svých dějinách
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Austin - Tropická bouře Don se blíží k pobřeží amerického Texasu, kam by měla dorazit v sobotu ráno středoevropského času.

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) by bouře měla udeřit na pevninu v okolí města Corpus Christi na západním pobřeží Mexického zálivu. Jeho obyvatelé si ale tentokrát nad svým osudem nezoufají - přívaly deště naopak zcela výjimečně očekávají s nadějí. Texas se totiž letos v létě potýká s nebývalým suchem, jaké stát nepostihlo už desítky let.

Don podle meteorologů přinese 75 až 130 milimetrů srážek. Na ty v Texasu čekají jak na spasení. Ve srovnání s minulými lety některé části státu dostaly až o 380 milimetrů menší příděl vláhy, než je v tomto období obvyklé.

Výpočty meteorologů ovšem ukazují, že ani Don se svým deštěm Texas následků sucha nezbaví. Očekávaný příděl vody se rovná srážkovým průměrům za půldruhého měsíce, ale v Texasu už nepršelo tři čtvrtě roku. Bouře by se navíc měla nad pevninou velmi rychle rozpadnout.

Evakuaci neplánujeme

"Texas prožil nejsušších devět měsíců ve svých dějinách, a to ani tropická bouře nenapraví," řekl novinářům klimatolog John Nielson-Gammon.

"Žádná evakuace se nekoná," řekla agentuře Reuters Danielle Haleová, šéfka záchranných služeb v Corpus Christi. Voda prý přinejhorším zaplaví některé pobřežní silnice, které policie musí uzavřít. Místní se netají nadějí, že bouře pevninu hned tak neopustí, ale vydá se severním směrem do vnitrozemí. "To by si pak deště mohl užít každý," řekla Halová.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Střed bouře se dnes v 11:00 SELČ nacházel 470 kilometrů jihovýchodně od Corpus Christi a živel postupuje rychlostí 22 kilometrů v hodině k západo-severozápadu. NHC vydalo varování před silným příbojem, na pobřeží může hladina moře před příchodem bouře stoupnout až o půl metru.

Meteorologové rovněž předpokládají, že Don nenabere sílu hurikánu, při níž má vítr rychlost nejméně 119 kilometrů v hodině. V současné době vichr v bouři dosahuje rychlosti 85 kilometrů za hodinu.

S obavami tak bouři očekávají snad jen pěstitelé bavlny, kteří jsou právě uprostřed sklizně. V Texasu se pěstuje plná polovina americké produkce této plodiny. Silný déšť a vítr může bavlnu přitlačit k zemi tak, že ji kombajny nesklidí. Navzdory suchu je přitom úroda bavlny uspokojivá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy