Na Mexiko se žene Arlene, první tropická bouře sezony

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 6. 2011 13:28
K východnímu pobřeží Mexika dorazí bouře ve čtvrtek. V hurikán by se změnit neměla

Miami - V jižní části Mexického zálivu, konkrétně v zátoce Campeche, se zformovala první tropická bouře letošní sezony.

Podle amerického Národního hurikánového centra tropická bouře pojmenovaná Arlene ve čtvrtek dorazí k asi 450 kilometrů vzdálenému východnímu pobřeží Mexika.

Mexické úřady už proto vydaly varování pro oblasti na severovýchodu země v pobřežním pásu od Barra De Nautla na severu až k Bahia Algodones.

Tropická bouře je předstupněm hurikánu. Podle meteorologů ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Arlene u mexického pobřeží v hurikán přeměnila.

Mexičané přesto musí počítat s rozsáhlými přívalovými dešti a sesuvy půdy. Okraj tropické bouře se přežene také přes jižní Texas.

Sezona hurikánů trvá v Atlantiku od začátku června do konce listopadu. Už před jejím začátkem američtí meteorologové informovali, že na základě matematických modelů očekávají spíše podprůměrnou hurikánovou sezonu.

Letos by se mělo vyskytnout 12 až 18 tropických bouří. O tropické bouři hovoříme v případě, že rychlost větru cirkulujícího v centru bouře přesáhne 60 kilometrů v hodině.

Z šesti až deseti z nich se stane hurikán (rychlost větru přesáhne 118 km/h), přičemž tři až šest těchto cyklón dosáhne intenzity 3. stupně, kdy rychlost větru přesahuje 178 kilometrů v hodině. To Američané označují pojmem "velký hurikán".

Minulý rok byl naopak nadprůměrný. Utvořilo se devatenáct tropických bouří a dvanáct hurikánů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 14 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 25 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy