Teroristé se v Německu chystali udeřit do 15. září

čtk
9. 9. 2007 9:11
Na útoku se mělo podílet na 50 osob
Policisté odvádí jednoho ze zatčených radikálů
Policisté odvádí jednoho ze zatčených radikálů | Foto: Reuters

Až 50 osob se podle vyšetřovatelů mohlo podílet na přípravě teroristických útoků, které měly v brzké budoucnosti zasáhnout americké zájmy v Německu.

Časopis Der Spiegel uvedl, že trojice islamistů, jejíž zadržení oznámily ve středu německé úřady, měla příkaz udeřit nejpozději do 15. září a byla si vědoma toho, že jim je policie na stopě.

Jen špička spiknutí

Zatčení podezřelí dostali údajně koncem srpna na uskutečnění útoků dvoutýdenní lhůtu. Německá policie to zjistila při odposlechu jednoho telefonátu ze severního Pákistánu.

Zmíněná trojice představovala jen špičku spiknutí, jež bylo zřejmě dílem širší teroristické sítě, prohlásila mluvčí federální prokuratury Petra Kneuerová.

Kneuerová dále řekla, že si podezřelí ve Francii pořídili dodávky, které mohli mít v úmyslu použít při několika koordinovaných pumových útocích. Skutečný účel dodávek ale prý ještě nebyl potvrzen. "Zatím nebyla prokázána spojitost (mezi vozidly) a zamýšlenými útoky," podotkla Kneuerová.

Zadržení mlčí

Zatčení - Němci Fritz Martin Gelowicz a Daniel Martin Schneider, kteří konvertovali k islámu, a Turek Adem Yilmaz žijící v Německu - údajně patří k německé buňce středoasijského sunnitského hnutí zvaného Svaz islámského džihádu, které se oddělilo od uzbeckých islamistických uskupení a má těsné vztahy s Al-Káidou. Vůdcem buňky byl prý právě Gelowicz.

Kromě nich německé úřady vyšetřují dalších sedm lidí v Německu i za jeho hranicemi; zadržení prý zatím při výsleších mlčí. Spekulace o údajných 50 osobách zapletených do atentátů "nejsou nerealistické", prohlásila Kneuerová.

Extremistické myšlenky, které se staly základem ke spiknutí, byly rozvíjeny ve městě Ulm v jihozápadním Německu, sdělily bezpečnostní zdroje. Ulm byl v minulosti znám především jako rodiště Alberta Einsteina a jako sídlo katedrály s jednou z nejvyšších věží na světě, v posledních letech se však stal centrem aktivit muslimských radikálů. Gelowicz prý zde navštěvoval islámské centrum, které bylo později úřady zavřeno, protože podle nich představovalo bezpečnostní hrozbu.

Cíl: Ramstein

Německá generální prokurátorka Monika Harmsová ve středu prohlásila, že šlo o nejzávažnější pokusy o atentáty, jaké se kdy na německé půdě plánovaly. Podezřelí údajně hodlali zaútočit na americké letecké základny a napadnout také objekty navštěvované Američany jako diskotéky a noční kluby.

Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí ve středu citoval německé vyšetřovatele, podle nichž předpokládaní teroristé chtěli udeřit především na americkou leteckou základnu Ramstein v Německu, jež je zároveň největším letištěm NATO v Evropě, a na jedno z největších světových letišť ve Frankfurtu nad Mohanem.

Podle policie si podezřelí, kteří loni prošli výcvikem v Pákistánu, obstarali takové množství peroxidu vodíku, jež by stačilo k výrobě bomb silnějších než ty použité při teroristických útocích v Madridu a v Londýně. V Madridu v roce 2004 zahynulo 191 lidí, v Londýně v roce 2005 zemřelo 52 osob.

Němečtí politikové v sobotu vyzvali islámské skupiny a komunity v Německu, aby vystupňovaly své úsilí v boji proti terorismu. Ministr vnitra Wolfgang Schäuble a ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová nabádali muslimy, aby potenciálně nebezpečné extremisty hlásili úřadům.

 

Právě se děje

Další zprávy