Temný Obamův okamžik. Eskapáda s "otrávenou" vodou ukázala jeho hlavní slabinu

Martin Krepindl Matěj Schneider Martin Krepindl, Matěj Schneider
27. 11. 2020 7:00
Zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008 bylo světovou senzací. Nejmocnějším mužem světa se stal muž tmavé pleti, který v kampani přesvědčivě sliboval změnu poměrů pod jednoduchým heslem. Change. I proto se nedávno vydaným Obamovým pamětem věnuje taková pozornost. Minulý týden se jen za první den prodalo 890 tisíc výtisků. Obamovo prezidentství však mnoho Američanů zklamalo.
2 minuty - Temný Obamův okamžik | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Jednou z událostí, které toto zklamání trefně ilustrují, je i v Česku nepříliš známá kauza kontaminované vody v michiganském městě Flint.

Krizi, která ve Flintu vypukla v roce 2014, způsobila výměna zdroje pitné vody. "Byla to poměrně velká kauza, do které byl namočen republikánský guvernér Rick Snyder. Šlo o to, že se tamní vláda snažila ušetřit. Když začali brát vodu z jiné řeky, tak kvůli jinému charakteru a kvůli tomu, že neaplikovali jisté ochranné metody, začala naleptávat potrubí a do vody začalo unikat olovo," říká ke kauze publicista a autor podcastu Redneck o americké politice Matěj Schneider.

Krize zasáhla celé město, lidé si stěžovali na zdravotní problémy a několik jich také zemřelo na následky legionářské nemoci.

Obama do města zavítal v květnu 2016 na pozvání místní holčičky. Ačkoliv jeho mluvčí slíbil, že se návštěva obejde bez jeho tzv. PR triků, v průběhu řeči zažádal o sklenici vody a napil se z ní. To samé pak ještě zopakoval na tiskové konferenci. 

"Dokumentarista Michael Moore později tvrdil, že v té škole, kde měl Obama proslov, nebyla žádná tekoucí voda, což trošku podrývá věrohodnost, jestli se skutečně Obama napil té kontaminované, byť filtrované vody," vysvětluje Schneider

Co přesně se stalo a proč je kauza signifikantní pro část voličů, které Obama jako prezident zklamal? Podívejte se na video v úvodu článku.

2 minuty je autorský formát vedoucího videotýmu Aktuálně.cz Martina Krepindla a grafika a střihače Jakuba Zuzánka.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy