Temný Obamův okamžik. Eskapáda s "otrávenou" vodou ukázala jeho hlavní slabinu

Martin Krepindl Matěj Schneider Martin Krepindl, Matěj Schneider
27. 11. 2020 7:00
Zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008 bylo světovou senzací. Nejmocnějším mužem světa se stal muž tmavé pleti, který v kampani přesvědčivě sliboval změnu poměrů pod jednoduchým heslem. Change. I proto se nedávno vydaným Obamovým pamětem věnuje taková pozornost. Minulý týden se jen za první den prodalo 890 tisíc výtisků. Obamovo prezidentství však mnoho Američanů zklamalo.
2 minuty - Temný Obamův okamžik | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Jednou z událostí, které toto zklamání trefně ilustrují, je i v Česku nepříliš známá kauza kontaminované vody v michiganském městě Flint.

Krizi, která ve Flintu vypukla v roce 2014, způsobila výměna zdroje pitné vody. "Byla to poměrně velká kauza, do které byl namočen republikánský guvernér Rick Snyder. Šlo o to, že se tamní vláda snažila ušetřit. Když začali brát vodu z jiné řeky, tak kvůli jinému charakteru a kvůli tomu, že neaplikovali jisté ochranné metody, začala naleptávat potrubí a do vody začalo unikat olovo," říká ke kauze publicista a autor podcastu Redneck o americké politice Matěj Schneider.

Krize zasáhla celé město, lidé si stěžovali na zdravotní problémy a několik jich také zemřelo na následky legionářské nemoci.

Obama do města zavítal v květnu 2016 na pozvání místní holčičky. Ačkoliv jeho mluvčí slíbil, že se návštěva obejde bez jeho tzv. PR triků, v průběhu řeči zažádal o sklenici vody a napil se z ní. To samé pak ještě zopakoval na tiskové konferenci. 

"Dokumentarista Michael Moore později tvrdil, že v té škole, kde měl Obama proslov, nebyla žádná tekoucí voda, což trošku podrývá věrohodnost, jestli se skutečně Obama napil té kontaminované, byť filtrované vody," vysvětluje Schneider

Co přesně se stalo a proč je kauza signifikantní pro část voličů, které Obama jako prezident zklamal? Podívejte se na video v úvodu článku.

2 minuty je autorský formát vedoucího videotýmu Aktuálně.cz Martina Krepindla a grafika a střihače Jakuba Zuzánka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy