Temný Obamův okamžik. Eskapáda s "otrávenou" vodou ukázala jeho hlavní slabinu

Zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008 bylo světovou senzací. Nejmocnějším mužem světa se stal muž tmavé pleti, který v kampani přesvědčivě sliboval změnu poměrů pod jednoduchým heslem. Change. I proto se nedávno vydaným Obamovým pamětem věnuje taková pozornost. Minulý týden se jen za první den prodalo 890 tisíc výtisků. Obamovo prezidentství však mnoho Američanů zklamalo.
2 minuty - Temný Obamův okamžik | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Jednou z událostí, které toto zklamání trefně ilustrují, je i v Česku nepříliš známá kauza kontaminované vody v michiganském městě Flint.

Krizi, která ve Flintu vypukla v roce 2014, způsobila výměna zdroje pitné vody. "Byla to poměrně velká kauza, do které byl namočen republikánský guvernér Rick Snyder. Šlo o to, že se tamní vláda snažila ušetřit. Když začali brát vodu z jiné řeky, tak kvůli jinému charakteru a kvůli tomu, že neaplikovali jisté ochranné metody, začala naleptávat potrubí a do vody začalo unikat olovo," říká ke kauze publicista a autor podcastu Redneck o americké politice Matěj Schneider.

Krize zasáhla celé město, lidé si stěžovali na zdravotní problémy a několik jich také zemřelo na následky legionářské nemoci.

Obama do města zavítal v květnu 2016 na pozvání místní holčičky. Ačkoliv jeho mluvčí slíbil, že se návštěva obejde bez jeho tzv. PR triků, v průběhu řeči zažádal o sklenici vody a napil se z ní. To samé pak ještě zopakoval na tiskové konferenci. 

"Dokumentarista Michael Moore později tvrdil, že v té škole, kde měl Obama proslov, nebyla žádná tekoucí voda, což trošku podrývá věrohodnost, jestli se skutečně Obama napil té kontaminované, byť filtrované vody," vysvětluje Schneider

Co přesně se stalo a proč je kauza signifikantní pro část voličů, které Obama jako prezident zklamal? Podívejte se na video v úvodu článku.

2 minuty je autorský formát vedoucího videotýmu Aktuálně.cz Martina Krepindla a grafika a střihače Jakuba Zuzánka.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy