Teherán útočí na BBC kvůli dokumentu o Mohamedovi

Zahraničí Zahraničí
29. 6. 2011 17:02
Íránská vláda zvažuje "zásadní opatření". Nevadí jí, že film ještě nikdo neviděl
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád (ilustrační foto).
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Londýn - Mezi Západem a radikální teokratickou vládou Íránu se možná schyluje k dalšímu zásadnímu střetu.

Jádrem problému je dokument BBC2 Život Mohameda. Tvůrci si vytyčili prostý úkol: Jít v jeho stopách, a zmapovat tak život náboženského vůdce, který má na světě více než miliardu následovníků.

Jak uvedl list The Guardian, nelíbí se to íránské vládě. Ta zvažuje "zásadní opatření" pro případ, že třídílný seriál vyzní v neprospěch muslimů.

"Určitě toho uděláme víc. V případě této nepřítelovy snahy poskvrnit muslimskou posvátnost nezůstane jen u reakcí. Bohužel některé islámské země neberou problém vážně," varoval íránský ministr pro dohled nad kulturou a islámem Mohamed Hosejní.

Reagoval tak přesto, že ani on - ani nikdo jiný - dokument ještě neviděl. BBC bude seriál vysílat v červenci.

Dopadnou jako Rushdie?

Seriál natáčí renomovaní tvůrci v čele s britským režisérem pákistánského původu Farísem Kermáním a reportérem Radžehem Omárem, který bude programem provázet.

První jmenovaný má za sebou například film Sedm divů islámu, který natáčel pro Channel 4. Omár je původně ze Somálska a dříve působil v Africe a na Blízkém východě jako zpravodaj BBC, v současné době pracuje pro anglické vysílání televize Al-Džazíra.

"Rozhodnutí BBC natočit dokument o životě proroka Mohameda působí pochybně, a pokud naše podezření bude správné, rozhodně podnikneme zásadní opatření," dodal Hosejní.

Tvůrci během natáčení projeli Saúdskou Arábii, Izrael, Jordánsko či Sýrii. Zajímali se o dobu, kdy prorok poprvé zažil zjevení, o jeho působení v Medíně i o jeho návrat do Mekky.

Podle BBC jsou námitky scestné. Jediné výhrady by podle The Guardianu mohly souviset s případným interpretováním příběhu ve stylu sunnitské tradice. Íránské obyvatelstvo je totiž z drtivé většiny šiítské. "Využili jsme konzultací řady odborníků včetně těch šiítských," upřesnil editor BBC Aaqil Ahmed, který je expertem na etiku a náboženství.

BBC zároveň ujistila, že seriál je v souladu s islámskou tradicí. "Neobjeví se v něm prorokova tvář ani zdramatizované klíčové události z jeho života."

Kulturní spory mezi Íránem a Západem nejsou nic nového. Známý je případ spisovatele Salmana Rushdieho, jež si napsáním knihy Satanské verše vysloužil v Íránu odsouzení k trestu smrti. Letos muslimy rozlítil americký pastor, který vyzýval k pálení Koránu.

 

Právě se děje

Další zprávy