Čečenec chtěl v Dánsku pomstít Mohameda, dostal 12 let

ČTK ČTK
31. 5. 2011 15:56
Neúspěšný atentátník chtěl poslat bombu do novin, které vydaly karikatury Mohameda
Karikatury proroka Mohameda vyvolaly ve světě velké kontroverze.
Karikatury proroka Mohameda vyvolaly ve světě velké kontroverze. | Foto: Aktuálně.cz

Kodaň - Belgický Čečenec Lors Dukajev, který se loni v září v Dánsku neúspěšně pokusil spáchat atentát dopisní bombou, byl odsouzen k 12 letům vězení. Dánský soud už v pondělí Dukajeva usvědčil z terorismu a nedovoleného vyzbrojování.

Dvanáctileté vězení pro pětadvacetiletého Dukajeva navrhovala také žaloba. Soud podle agentury AP rovněž rozhodl, že po odpykání trestu bude Dukajev vypovězen z Dánska.

Bývalý handicapovaný - jednonohý - amatérský boxer Dukajev se loni 10. září neúspěšně pokusil sestrojit dopisní bombu a zařízení mu zřejmě předčasně explodovalo v koupelně kodaňského hotelu. Sám se při manipulaci s výbušninou zranil na obličeji, ale dal se na útěk. Záhy jej dopadla policie a během incidentu nebyl nikdo další zraněn.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Dukajev chtěl balíček s výbušninou zaslat na adresu redakce deníku Jyllands-Posten, jenž v roce 2005 zveřejnil karikaturu proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby. To pobouřilo muslimy v řadě zemí. Většina Čečenců jsou rovněž muslimové.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy