Taliban udeřil u ambasády USA v Kábulu

mav, ČTK, Reuters
8. 9. 2006 11:46
Bagdád, Kábul - Jen den poté, co šéf irácké Al-Káidy vyzval k útokům na Američany, došlo u amerického velvyslanectví v Kábulu k teroristickému útoku.

Nejničivější sebevražedný útok od pádu talibanské vlády před pěti lety se odehrál ani ne sto metrů od americké ambasády v afghánském Kábulu. K zodpovědnosti za něj se přihlásil sunnitský Taliban.

Improvizovaná bomba v autě ráno zasáhla konvoj NATO a zabila minimálně 18 lidí, z toho polovinu cizinců. Mezi zabitými jsou minimálně dva Američané. Kusy obrněných automobilů i lidských těl létaly desítky metrů daleko.

Bojovníci Talibanu začali používat sebevražedné útoky koncem loňského roku, aby destabilizovali vládu prezidenta Hamída Karzáího a znesnadnili působení západních sil v zemi. Jen letos tu v důsledku bojů zemřelo na dva tisíce lidí.

Zabijte každý aspoň jednoho Američana

Nový vůdce irácké Al-Káidy vyzval ve čtvrtek všechny sunnitské stoupence, aby v příštích dvou týdnech zabil každý z nich alespoň jednoho Američana. Zvukový záznam výzvy zveřejnila televize Al-Džazíra.

Abú Ajjúb Masrí neboli abú Hamzá Muhádžir
Abú Ajjúb Masrí neboli abú Hamzá Muhádžir | Foto: Reuters

"Vyzývám vás, abyste neskládali zbraně a nenechali duše vašich nepřátel v pokoji, dokud každý z vás do dvou týdnů nezabije aspoň jednoho Američana zákeřným výstřelem, zápalnou látkou, Molotovovým koktejlem nebo sebevražednou bombou v autě -cokoliv si bitva může vyžádat."

Osmnáctiminutová nahrávka je propracovanější než předchozí vzkazy Al-Káidy. Hlas abú Hamzy Muhádžira je přikrášlen efektem ozvěny, v pozadí jsou slyšet povzbuzující písně a verše Koránu, ale i lví řev, střelba kulometu nebo zvuk taseného meče.

Po smrti abú Músy Zarkávího začátkem července se stal velitelem dceřiné pobočky bin Ládenovy organizace abú Hamzá Muhádžir. Ten zatím není příliš známý. Irácká armáda předpokládá, že jeho pravé jméno je abú Ajjúb Masrí. Ten prodělal výcvik v Afghánistánu, je expertem na výbušniny a založil první buňku Al-Káidy v Bagdádu.

Není úplně jisté, zda na nahrávce mluví skutečně Muhádžir, neboť neexistují další zaručené nahrávky ke srovnání, nicméně podle expertky na terorismus Laury Mansfieldové se velmi podobá nahrávkám, jež pochází z doby krátce po Zarkávího smrti.

"Náš nepřítel spojil své řady proti nám. Vy, kdo se modlíte k Bohu, nenadešel čas spojit se?"

"Přiblížili jsme se k cíli a k naplnění našich nadějí, vidím vítězství. Sjednoťte své řady, očistěte svá srdce a podpořte své bratry mudžahedíny. Bůh miluje ty, co za něj bojují," říká na nahrávce Muhádžir.

Muhádžir také obviňuje sunnitské politiky, že se podílí na nové irácké vládě. "Lžete sami sobě, zradili jste náš národ. Tvrdili jste, že se zúčastníte politického procesu, abyste ulehčili útrapy sunnitů, přitom ale vy jste jejich útrapou."

Nahrávku s bin Ládinem odvysílala dnes Al-Džazíra
Nahrávku s bin Ládinem odvysílala dnes Al-Džazíra | Foto: Reuters/Stringer

Ve čtvrtek Al-Džazíra zveřejnila ještě video z doby před 11. zářím, zobrazující Usámu bin Ládina a několik únosců, zodpovědných za útoky na Světové obchodní centrum, ve výcvikovém táboře Al-Káidy v afghánských horách.

Z devadesátiminutové nahrávky odvysílala arabská televize tři minuty. Obsahuje mimo jiné trénink teroristů v bojovém umění i v padělání dokumentů. Další pasáže jsou jakýmisi závěťmi sebevražedných únosců, kteří před pěti lety způsobili smrt tří tisíc lidí.

Vystupují zde rovněž další důležité postavy Al-Káidy, ovšem podoby mnohých jsou rozostřeny. Poznat je zde Ramzí bin Šibh, jeden z plánovačů 11. září, kterého Američané nedávno převezli na Guantánamo.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy