Takže neodpovíte? Vlivný republikán utekl z rozhovoru o zbraních, video je hitem

ČTK mk ČTK, mk
27. 5. 2022 10:20
Vypjaté momenty zažil po modlitbě v texaském Uvalde republikánský senátor za tento americký stát Ted Cruz. Reportér britské televize Sky News se ho ptal, proč po tragédii na tamní základní škole nepodporuje zbraňovou regulaci. Při řádění střelce zemřelo 19 dětí a dva učitelé. Cruz po sérii otázek rozhovor ukončil a odešel. Reportér se ale nenechal odbýt. Podívejte se na video.
Americký senátor Cruz čelil nepříjemným otázkám zahraničních médií | Video: Associated Press

Cruz na modlitbě vyjádřil komunitě podporu a soustrast. Proti výzvám ke kontrole zbraní se ohradil. "Nejefektivnějším způsobem, jak udržet děti v bezpečí, je ozbrojená policie na půdě školy," prohlásil už dříve Cruz.

Při rozhovoru s reportérem Sky News byl senátor a někdejší republikánský uchazeč o prezidentskou funkci v těžké defenzivě. Nedokázal odpovědět na to, proč se podobné události dějí jen v Americe. Novináře následně obvinil z propagandy.

Média podotýkají, že Cruz má naplánované vystoupení na víkendové výroční konferenci vlivné lobbistické skupiny Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA), která dlouhodobě bojuje proti jakýmkoli regulačním snahám. Na akci se chystá vystoupit i guvernér Texasu Abbott či republikánský exprezident Donald Trump.

Pravděpodobnost, že jakákoli reforma regulace prodeje zbraní projde Kongresem, se po útoku v texaském městečku Uvalde zdá stejně mizivá, ne-li mizivější, než byla před skoro deseti lety po masakru na jiné základní škole v Connecticutu, píše agentura AP. Podle webu Politico už i mnozí demokraté vyjadřují rezignaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy