reklama
 
 

Foto: Revoluční události před čtvrt stoletím v Maďarsku

30. 11. 2014 13:50
Fotografie autorky, která měla jako americká občanka možnost zblízka poměrně svobodně dokumentovat události v Maďarsku konce 80. let.

Praha - Občanka Spojených států maďarského původu, Piroska Nagy, jejíž rodiče emigrovali po porážce maďarské revoluce v roce 1956, se v roce 1980 rozhodla vrátit do Maďarska, které bylo stále součástí Sovětského bloku, studovat vysokou školu.

Zjistila, že její noví přátelé a spolužáci nevěděli nic, nebo jen velmi málo o revoluci v roce 1956. Bylo to, jako by se nikdy neodehrála. Okolo roku 1985 začala ve společnosti růst touha vědět o revoluci více. Sama Piroska Nagy se poprvé zúčastnila demonstrace 23. října 1987. A jak říká: „Od té doby jsem cítila morální povinnost dokumentovat aktivity opozice."

Jako občanka USA toho neměla moc co ztratit, nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo vyhoštění. Svůj fotoaparát odložila až v roce 1990 po vyfotografování prvního zasedání demokraticky zvoleného parlamentu.

"Nikdy jsem neměla zájem o politiku ani jsem nechtěla být fotoreportérkou. Dosáhla jsem všeho, co jsem si vytyčila, co mi moje morální povinnost diktovala,“ dodává autorka.

Výstavu jejích fotografií z revolučního převratu v Maďarsku před 25 lety pořádá Linum Foundation a Studentský klub projektového řízení za přispění Maďarského institutu Praha a Visegrad Found, a koná se v Maďarském institutu až do 20. ledna 2015.

autoři: Martina Křížová, ve spolupráci s Maďarským institutem v Praze | 30. 11. 2014 13:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama