Švýcarsko vyšetřuje ruského diplomata, měl si nezákonně opatřit zbraně a nebezpečné látky

ČTK ČTK
18. 6. 2024 16:12
Švýcarsko vyšetřuje ruského diplomata, měl si nezákonně opatřit zbraně a nebezpečné látky

Švýcarské úřady vyšetřují ruského diplomata, který čelí podezření, že si chtěl nezákonně opatřit zbraně a nebezpečné látky. Informoval o tom švýcarský deník Tages-Anzeiger a podle agentury DPA dnes švýcarské spolkové státní zastupitelství potvrdilo, že v této souvislosti požádalo vládu o souhlas se stíhání politického trestného činu. Státní zastupitelství a policie už v rámci "zajišťovacích opatření" provedly domovní prohlídky, sdělil úřad DPA.

Podle Tages-Anzeiger se vyšetřování soustřeďuje na diplomata, který je akreditovaný na ruském velvyslanectví v Bernu. Tento údajný agent se dostal do podezření jen několik týdnů před víkendovým švýcarským summitem o míru na Ukrajině. Mezi delegacemi ze stovky zemí a organizací bylo 57 hlav států a šéfů vlád, ale nikdo z Ruska, které na jednání nebylo pozváno.

Vyšetřovaný muž si pro své pokusy o získání zbraní podle deníku vybudoval síť kontaktů. Tages-Anzeiger píše, že takto získaný materiál by bylo možné použít k atentátům. "Trváme na tom, že spolkové státní zastupitelství v této souvislosti podle aktuálního stavu vyšetřování nemá k dispozici žádné důkazy o plánování atentátu ve Švýcarsku," citovala však státní zastupitelství DPA.

Spolkové státní zastupitelství požádalo vládu o zrušení diplomatické imunity muže. Kromě toho úřad oznámil že vyšetřuje další dvě osoby kvůli podezření, že porušily zákonná opatření týkající se nakládání s vojenským materiálem, sankcí a kontrol exportu.

 

Právě se děje

Další zprávy