Švédské drama: Nacionalisté, kteří chtějí pryč z EU, slaví. Zemi čeká nestabilita

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 10. 9. 2018 10:05
Švédští demokraté podle očekávání oslovili zhruba pětinu až šestinu švédských voličů. Omezení imigrace je hlavním, v podstatě jediným tématem strany.
“Jsme vítězi voleb,” tvrdil šéf Švédských demokratů a nabízí jednání o vládě. | Video: Reuters

Stockholm - Švédské volby vyhrála znovu Sociálnědemokratická strana. Po sečtení hlasů v téměř všech okrscích má 28,1 procenta.

Krajně pravicoví Švédští demokraté posílili, ale ne tak výrazně, jak se na základě předvolebních průzkumů očekávalo. Získali 17,6 procenta hlasů a skončí zřejmě třetí. Na druhém místě byla průběžně konzervativní Umírněná strana (19,2 procenta).

Vzestup Švédských demokratů se očekával vzhledem k tomu, že část Švédů je znepokojena problémy s kriminalitou na převážně přistěhovaleckých předměstích. Hlavně na severu Stockholmu, v Gotebörgu a Malmö.

Debata se před volbami vedla také o tom, nakolik další přijímání imigrantů negativně ovlivní švédskou ekonomiku a tradiční model sociálního státu.

Švédští demokraté chtějí radikálně omezit imigraci, což už ale udělala současná vláda, vedená sociálními demokraty. V roce 2015 přišlo v době velké uprchlické krize do Švédska 163 tisíc žadatelů o azyl. V dalších letech se počet snížil každoročně na necelých třicet tisíc.

Předseda Švédských demokratů Jimmie Akkeson.
Předseda Švédských demokratů Jimmie Akkeson. | Foto: Reuters

Všechny hlavní strany chtějí zvýšit počet policistů v zemi, nejvíce ale Švédští demokraté. Podařilo se jim z imigrace a bezpečnosti udělat hlavní volební téma, protože ekonomika je v dobrém stavu a roste, zatímco nezaměstnanost je nízká.

"To, co my prosazujeme, je ve Švédsku považováno za kontroverzní, ale jinde v Evropě je to normální politika," řekl v sobotu na posledním předvolebním mítinku předseda švédských demokratů Jimie Akkeson. Jeho strana dostala ve volbách v roce 2010 šest procent hlasů, o čtyři roky později už přes třináct. Její podpora tedy volby od voleb roste.

Švédští demokraté mají v programu také vystoupení Švédska z Evropské unie, takzvaný swexit. Podle průzkumů má tento krok ale velmi malou podporu a v referendu by zvítězili odpůrci vystoupení.

Pro sociální demokracii jde i přes vítězství o nejhorší výsledek za desítky let. Zřejmě skončí poprvé od roku 1911 pod hranicí třiceti procent. Ještě v roce 1994 dostala 45 procent hlasů a tradičně jasně vyhrávala až do roku 2006, kdy sestavila vládu poprvé Umírněná strana.

Sociální demokraté v kampani hovořili o výdajích na školství, zdravotnictví a péči o seniory, nedávný incident se zapálením několika desítek aut maskovanými muži na předměstí Göteborgu ale nastolil kriminalitu a imigraci jako důležité téma voleb.

Zatím není jasné, kdo s kým sestaví vládu. Vládnoucí středolevý blok získal 40,6 procenta hlasů. Opoziční středopravou alianci podpořilo 40,3 procenta voličů.

Sociální demokraté i Umírněná strana nechtějí do koalice se Švédskými demokraty, ale zároveň odmítají vytvořit spolu velkou koalici například podle vzoru křesťanských a sociálních demokratů v Německu.

Posílení švédské krajní pravice odpovídá vývoji v dalších skandinávských zemích. Krajně pravicová a ostře protiimigrantská Dánská lidová strana dostala v posledních volbách 21 procent hlasů a na její podpoře je závislá vláda.

Norská krajně pravicová Pokroková strana je součástí vládní koalice.

Podívejte se, co soudí o situaci ve Švédsku český historik z Malmö:

Český historik Tomáš Sniegoň, který žije v Malmö, popisuje situaci před volbami. V nich se předpokládá úspěch protiimigrantské strany. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy