Su Ťij slaví 65. narozeniny. Obama žádá jeji propuštění

Zahraničí Zahraničí
19. 6. 2010 18:13
Barmskou opoziční vůdkyni drží vojenská junta v domácím vězení
Foto: Reuters

Nepjito - Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij slaví 65. narozeniny. Ani v den svých narozenin ale nesmí opustit svůj dům.

Barmská vojenská junta jí totiž už od roku 1990, kdy její strana Národní liga pro demokracii vyhrála všeobecné volby, drží většinu času v domácím vězení. Naposledy jí ho prodloužila o osmnáct měsíců v srpnu loňského roku.

Aktivisté po celém světě v sobotu proti násilnému zadržování držitelky Nobelovy ceny míru za rok 1991 protestovali. Přidali se k nim i světoví lídři, kteří juntu vyzvali, aby prodemokratickou aktivistku propustila.

Blahopřejný dopis k narozeninám poslal Su Ťij i americký prezident Barack Obama, který vyzdvidl její "odhodlání, odvahu a osobní oběť v práci v oblasti lidských práv a demokratických změn".

"Ještě jednou znovu vyzývám barmskou vládu, aby okmažitě a bezpodmínečně propustila Aun Schan Su Ťij a všechny politické vězně a umožnila jim budovat stabilní, prosperující Barmu, která respektuje práva všech svých obyvatel," prohlásil, přičemž použil bývalý název země. 

Ve vězení je už téměř 20 let

Propuštění aktivistky žádal před nadcházejícími parlamentními volbami také generální tajmeník OSN Pan Ki-mun. Volby mají být prvním veřejným hlasováním od posledních voleb v roce 1990.

Junta Národní ligu pro demokracii, kterou Su Ťij vede, odmítá uznat jako politickou stranu a dovolit jí se voleb zúčastnit.

Foto: Reuters

Su Ťij, která je nazývaná také jako "Dáma", je v Barmě (Myanmaru) považována za nejmocnější symbol svobody. V zemi vládne od roku 1988 junta, která se moci chopila vojenským převratem.

V roce 1990 uspořádala junta všeobecné volby, které vyhrála opoziční vůdkyně Su Ťij se svou Národní ligou pro demokracii. Junta ale odmítla uznat výsledky voleb a předat moc do rukou vítězné strany. Su Ťij poté internovala do domácího vězení.

Podle agentury AFP by měla Su Ťij strávit svůj narozeninový den v klidu ve svém domě na břehu jezera, kde žije odtržena od okolního světa sama se svými dvěma asistentkami. K dispozici nemá ani telefon či internet.

Narozeniny se slaví po celém světě

Její stoupenci pro ni připravili malou narozeninovou oslavu v jednom z domů na severu země v bývalém hlavním městě Rangúnu. Při příležitosti narozenin Su Ťij také vysadili v okolí Rangúnu 20 tisíc mladých stromků.

Foto: Reuters

"Věříme, že politická duše Aun Schan Su Ťij poroste stejně dlouho, jako porostou tyto stromy," řekl jeden ze členů Národní ligy pro demokracii právník Aung Thein.

Narozeniny Su Ťij slaví i desítky aktivistů před barmskou ambasádou v Manile na Filipínách, kde rozkrojili dort ozdobený číslicí 65 a demonstrovali za její propuštění. Podle nich by to byl pro Su Ťij ten nejlepší dárek.

Za propuštění barmské opoziční vůdkyně demonstrovali lidé po celém světě už v pátek. Ve světovým metropolích, mezi nimiž nechyběl Dublin, Sydney, Toronto i Praha, pořádali aktivisté protestní pochody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy