Stalin přichází v Rusku opět do módy

Martin Novák Martin Novák
20. 2. 2006 0:00
Volgograd - Kdo po pádu komunistického režimu v Moskvě očekával jednou provždy konec obdivování Stalina, mýlil se.
Foto: Aktuálně.cz

Přes protesty bývalých politických vězňů se připravuje otevření diktátorova muzea.

Poslední přípravy finišují ve Volgogradu, kde má být nové muzeum slavnostně otevřeno za měsíc. Expozice bude obsahovat věci ze Stalinovy pozůstalosti, jeho vlastní poznámky, knihovnu, voskovou figurínu vůdce a k vidění bude dokonce i přesná replika jeho někdejší pracovny v moskevském Kremlu.

Podle ruských médií se na financování projektu ve městě, které neslo název Stalingrad až do roku 1961, podílejí místní podnikatelé. Ve městě už před čtyřmi lety vznikla iniciativa na přejmenování názvu zpět na Stalingrad. Zatím bez úspěchu.

Napoleon, či Hitler?

Příbuzní Stalinových obětí sice protestují, ale poslední léta jsou v Rusku charakterizovaná jistou nostalgií po bývalém "vožďovi." Loňský průzkum ukázal, že až čtyřicet procent Rusů má na Stalina pozitivní názor.

"Otevření muzea je naprosto v pořádku. Ve Francii dodnes oslavují Napoleona a mají k němu úctu," tvrdí jedna z autorek expozice Světlana Argacevová.

Ironií je, že tento týden uplyne 25. února přesně padesát let od chvíle, kdy Stalinův nástupce Nikita Chruščov přednesl na XX. sjezdu sovětských komunistů památný projev, odsuzující stalinský kult osobnosti.

Masivní sousoší se Stalinem v čele
Masivní sousoší se Stalinem v čele | Foto: Aktuálně.cz

Po rozpadu Sovětského svazu na začátku devadesátých let upadl bývalý diktátor v zapomnění, nyní se pohled na něj mění k lepšímu. Podle průzkumů v něm nemálo Rusů spíše než tyrana vidí zachránce země před hitlerovským nacismem a člověka, který udělal ze SSSR supervelmoc. Což se o současném Rusku říci nedá.

Ruští komunisté se ke Stalinovi nadále hlásí a částečně ho hájí i prezident Vladimir Putin. V nedávném rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel se rozčilil na novináře, který přirovnával Stalina k Hitlerovi.

"Nechápu, jak je můžete srovnávat. Připouštím, že byl tyran, ale nebyl nacista. Neměl by být přirovnáván k Hitlerovi," prohlásil Putin.

Rozhořčení politických vězňů

Smířlivý pohled na Stalinovu éru vadí kromě liberálně smýšlejících Rusů hlavně pozůstalým obětí.

"Otevřít tady Stalinovo muzeum je plivnutí na duše těch, kteří za jeho vlády trpěli. Je to jejich urážka," citoval britský deník Independent Eduarda Poljakova, volgogradského mluvčího organizace sdružující politické vězně a oběti represí z doby komunismu.

Dnešní Volgograd - bývalý Stalingrad - byl za války zcela zničen.
Dnešní Volgograd - bývalý Stalingrad - byl za války zcela zničen. | Foto: Aktuálně.cz

Publicista a přední český znalec Ruska Jan Petránek se ale domnívá, že zprávy o nostalgii po Stalinovi jsou přece jen přehnané.

"Tvrdí stalinisté se snaží prosadit jeho hezký obraz, ale myslím si, že mají úspěch jen u části Rusů. Mladá generace spíše nemá iluze o tom, že to byl gauner. A v televizi se vysílají pořady, které se zabývají jeho zločiny," uvedl Petránek pro Aktuálně.cz.

Počet obětí stalinského režimu a lidí, deportovaných do věznic a gulagů, se odhaduje na dvacet miliónů. Přesné číslo nikdo nezná.

 

Právě se děje

Další zprávy