V pořadu bělehradské televize to přiznal člen srbské vlády Rasim Ljajić, pověřený spoluprací s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
Je to poprvé, co člen vlády potvrdil dřívější spekulace o napojení někdejšího vrchního velitele bosenskosrbské armády Mladiče na Srbsko.
"Ministerstvo obrany příští týden vydá zprávu, v níž bude upřesněno, kdo měl kontakty s Mladićem a co dalšího ví vojenská rozvědka o místě pobytu Mladiće a dalších osob skrývajících se před zákonem," řekl Ljajić.
Dvaašedesátiletý Mladić a bývalý prezident bosenských Srbů Radovan Karadžić byli v roce 1995 obviněni mezinárodním soudem z masakru téměř osmi tisíc muslimů v bosenské Srebrenici a z tříletého obléhání Sarajeva během bosenské války v letech 1992-95. Oba se ale od vydání zatykače skrývají a nereagují na výzvy k návratu.
Ljajić žádného důstojníka, který měl komunikovat s Mladičem, nejmenoval. Ovšem tvrzení ICTY, že i zadržení Karadžiče je věc odpovědnosti Srbska, označil za "logické".
"Pokud zástupci tribunálu tvrdí, že Mladić je tady a my nic neděláme, je logické, že si myslí, že je tady i Karadžić," řekl.
Ljajič ujistil, že stát je odhodlán mnohem více než kdykoli předtím tento problém vyřešit, a vyjádřil obavy, že předběžná jednání země s Evropskou unií o případném členství budou v dubnu zmrazena, pokud Mladić nebude do té doby v Haagu. Zopakoval taky své přesvědčení, že Mladić, stále považovaný mnoha Srby za válečného hrdinu, se nikdy nevzdá dobrovolně.