Hned na začátku ruské agrese chtěl jít na Ukrajinu bojovat na frontu. Ukrajinci mu ale řekli, že by tam nejspíš nepřežil a že bude užitečnější, když bude pomáhat z domova. Režisér a major v záloze Václav Marhoul proto shání peníze a na Ukrajinu a posílá materiál, který je zrovna potřeba.
"Myslím, že je důležité strašit válkou a její absolutně hrůznou podobu je třeba lidem přibližovat. A díky tomu i v nich vzbuzovat empatii a vůli dál pomáhat," vysvětluje filmař, který podle svých slov rozumí tomu, že lidé nechtějí sledovat cizí utrpení, ale strkat hlavu do písku nelze.
Sám Marhoul díky své armádní zkušenosti prý viděl věci, které už nikdy nedostane z hlavy. "Takové, které vídáte maximálně v televizi a na které bych nejraději zapomněl. I když bych na jednu stranu byl raději, kdybych je v hlavě neměl, na druhou stranu je to něco, co vás neustále nabíjí odhodláním," vysvětluje režisér jednu z motivací, proč spolupracuje například s neziskovou organizací Člověčina, která dováží pomoc jednotlivým batalionům ukrajinské armády.
Režisér v rozhovoru mluví také o svém filmu Nabarvené ptáče, který se zčásti natáčel právě na Ukrajině, ale také o své epizodní roli v seriálu Dobré ráno, Brno!, kde si zahrál sám sebe jakožto vyhořelého režiséra. "Byl jsem tam jako totální loser, bezdomovec bez budoucnosti. Strašně mě to bavilo a asi nikdy jsem neměl na nic tolik reakcí," směje se Marhoul.