"Nařídil jsem našemu námořnictvu zničit jakoukoli americkou teroristickou jednotku v Perském zálivu, která ohrozí bezpečnost íránské vojenské nebo nevojenské lodě. Bezpečnost Perského zálivu patří ke strategickým prioritám Íránu," sdělil Salámí ve státní televizi.
"Vzkazuji Američanům, že jsme zcela odhodláni bránit svou národní bezpečnost, námořní hranici, lodní dopravu a bezpečnostní složky. Myslíme to vážně a na jakoukoli sabotáž zareagujeme rozhodujícím způsobem," dodal generál major. Připomenul, že "Američané už sílu Íránců pocítili v minulosti a musí se z toho poučit".
Írán si podle agentury IRIB kvůli novému napětí v oblasti Perského zálivu předvolal švýcarského velvyslance, který v Teheránu zastupuje americké zájmy. Diplomatické vztahy mezi USA a Íránem jsou přerušeny od roku 1980. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že byl velvyslanci předán pro USA vzkaz, že Írán bude rozhodným způsobem hájit svá námořní práva v Perském zálivu a na hrozbu odpoví.
Americké námořnictvo je v Perském zálivu poblíž klíčové ropné trasy. Minulý týden odtud byl hlášen incident, když americké námořnictvo informovalo o "riskantních manévrech" íránských lodí. Íránský ministr obrany ale popřel, že íránská plavidla ohrožovala americká.
V oblasti panuje napětí po americkém odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a po obnovení amerických sankcí proti Íránu. Teherán kvůli nim pohrozil, že může zablokovat provoz ropných tankerů. Loni bylo z Perského zálivu hlášeno několik incidentů, při nichž se tankery dostaly do problémů. Íránci také sestřelili americký bezpilotní letoun s tím, že byl nad jejich územím. Napětí umocnila likvidační akce americké armády, při níž byl v Bagdádu v lednu zabit velitel zahraničních oddílů íránských revolučních gard Kásem Solejmání.