Spiknutí a útok temného podzemí ve Vatikánu? Zprávu o nádoru rozšířili nepřátelé papeže

Martin Novák Martin Novák
29. 10. 2015 8:01
Atmosféru spiknutí a konspirace rozvířily ve Vatikánu také zvěsti o dopise, který podepsalo třináct vlivných duchovních. Tvrdí, že římskokatolickou církev čeká rozvrat, pokud se vzdá některých tradičních dogmat. Existenci tohoto dopisu však nikdo z Vatikánu oficiálně nepotvrdil.
Mše v době biskupské synody ve Vatikánu.
Mše v době biskupské synody ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Řím – Reformy papeže Františka narážejí na odpor konzervativních kardinálů.

Kdo si ale přeje rychlý konec či alespoň neúspěch současné hlavy katolické církve natolik, že rozšířil zprávu o Františkově nádoru na mozku, to si nechává vedení obskurního bulvárního italského deníku Quotidiano Nazionale pro sebe.

Vatikán.
Vatikán. | Foto: Reuters

Tento list informaci otiskl a trvá na tom, že ji má ze spolehlivých zdrojů. Tají je však téměř jako zpovědní tajemství.

Podle Quotidiano Nazionale Františka vyšetřoval a diagnostikoval japonský neurochirurg a specialista Takanori Fukušima. Ten to ale rezolutně popřel a oznámil, že se nikdy s nejvyšším představitelem katolické církve nepotkal.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi  odmítl zprávu o nemoci osmasedmdesátiletého papeže jako "neomluvitelnou a nezodpovědnou", zatímco italský komentátor Massimo Franco napsal v deníku Corriere della Sera: "Je to vzkaz od nejtemnějšího podzemí Vatikánu, zaměřený na delegitimizaci papeže.“

František přišel s celou řadou změn. Projevil větší vstřícnost k homosexuálům, svobodným matkám či lidem, kteří se rozvedli. Tento týden skončená synoda například projednávala revoluční návrh: zda mají mít rozvedení přístup ke svátostem.

Atmosféru spiknutí a konspirace rozvířily také zvěsti o dopise, který podepsalo třináct vlivných duchovních. Tvrdí, že římskokatolickou církev čeká rozvrat, pokud se vzdá některých tradičních dogmat.

Existenci tohoto dopisu však nikdo z Vatikánu oficiálně nepotvrdil.

Sami kardinálové nemají rádi škatulkování na liberály a konzervativce, považují to za zkreslování novináři. Nicméně v současném vedení církve zřetelně vystupují na povrch dva názory.

Ten, který je pro změny, reprezentuje bývalý prezident Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Walter Kasper. Právě on stojí za návrhem povolit přijímání Svátosti oltářní rozvedeným katolíkům.

Představitelem konzervativního křídla je prefekt Konregace pro nauku víry a kardinál Gerhard Müller. Bývalý řezenský biskup byl velmi blízký předchozímu papeži Benediktu XVI.

Loni prohlásil, že "někteří biskupové jsou zaslepeni sekularizovanou společností" a vzdalují se učení církve.

Italská média píší o tom, že formulace vstřícné k homosexuálům nebo náznaky ochoty smířlivosti ke sňatkům gayů odmítají zejména afričtí kardinálové a duchovní.

 

Právě se děje

Další zprávy