Španělští kněží nechtějí platit cestu papeže. Stojí moc

Václav Viták
11. 8. 2011 12:01
Návštěva Benedikta XVI. v Madridu má stát 60 milionů eur
Žena šije mitry pro biskupy, kteří se zúčastní papežovy návštěvy.
Žena šije mitry pro biskupy, kteří se zúčastní papežovy návštěvy. | Foto: Reuters

Madrid - Na 120 kněží z nejchudších madridských farností se podepsalo pod protest proti návštěvě papeže Benedikta XVI. ve Španělsku.

Svatý otec má do španělského hlavního města dorazit u příležitosti Světového dne mládeže příští týden ve čtvrtek a zdrží se do neděle. Návštěva bude stát 60 milionů eur.

Proti spoustě peněz, které bude jeho pobyt stát, se teď bouří nejen Španělé, kteří mají ke katolické církvi vlažný vztah.

Například Kněžské fórum je přesvědčeno, že náklady na papežovu návštěvu, do kterých navíc nejsou započítány další miliony za opatření na jeho ochranu, se nedají ospravedlnit v době, kdy je v zemi 20 procent lidí nezaměstnaných.

Fórum funguje jako zastřešující organizace pro kněze, kteří nesouhlasí s tím, že se Svatý stolec spojil s mezinárodním kapitálem. Právě ten podle nich způsobil ekonomickou krizi ve světě.

Navenek má 80 procent výdajů spojených s papežovou cestou zaplatit více než 100 sponzorů, včetně nadnárodních společností, jako jsou Coca-Cola, Telefónica nebo banka Santander.

Příští týden přijede do Španělska papež Benedikt XVI. Mnozí Španělé z toho nejsou nadšení.
Příští týden přijede do Španělska papež Benedikt XVI. Mnozí Španělé z toho nejsou nadšení. | Foto: Reuters

Tito donoři však budou moci získat od státu zpátky až 80 procent ze svých sponzorských darů, takže papežovu návštěvu nepřímo zaplatí španělští daňoví poplatníci.

"Nehorázné plýtvání"

Náboženské i sekulární skupiny, které nesouhlasí s papežovou "show" - je jich na 140 - poukazují na skutečnost, že nezaměstnanost mezi mladými ve Španělsku dosahuje téměř 45 procent, což je rekord mezi rozvinutými zeměmi.

Podle jejich názoru si země za takových okolností může těžko dovolit vyhazovat peníze na propagační "cvičení", zaměřené na pozdvihnutí image Vatikánu.

Odpůrci papežovy návštěvy už založili na Facebooku stránku, na níž vyzývají k bojkotu všech firem, které akci sponzorují.

Španělům se nelíbí hlavně to, že očekávaných 500 000 poutníků, kteří kvůli Benediktovi XVI. přijedou do Madridu, bude moci jezdit městskou hromadnou dopravou zadarmo.

V pondělí přitom cena jízdného v madridském metru stoupla o 50 procent. Sekulární organizace Europa Laica hodlá při příjezdu papeže demonstrovat s transparenty "Ani halíř z mých daní pro papeže".

Madridská radnice jí ale plánovaný pochod chce zakázat.

Vyhnali nás kvůli papeži

Mnohé Španěly proti papeži popudil i fakt, že policie nemilosrdně vyklidila 2. srpna za použití síly slavné madridské náměstí Puerta de Sol, na němž mladí lidé měsíce demonstrovali proti nezaměstnanosti a škrtům ve veřejném sektoru.

Vyklizené náměstí Puerta del Sol a hlídající policisté.
Vyklizené náměstí Puerta del Sol a hlídající policisté. | Foto: Reuters

Podle jejich názoru to bylo právě v souvislosti s jeho blížící se návštěvou. Organizátoři Světového dne mládeže popírají, že by něco takového žádali, nikdo jim však nevěří.

Když se demonstranti - takzvaní Indignados (Pobouření) - chtěli na náměstí o den později vrátit s pokřikem "Toto není Den papežovy mládeže" a "Méně krucifixů a více trvalých pracovních míst", policisté jim v tom zabránili.

"Církev by měla jít příkladem," zlobí se mluvčí hnutí Indignados. "Přitom chce utratit 60 milionů eur v době, kdy regionální vláda krátí výdaje na školství o 40 milionů eur."

Vatikán si v kdysi příkladně katolickém Španělsku stojí stále hůř. Nedávný průzkum španělského statistického úřadu ukázal, že počet mladých věřících mezi 18 až 24 lety se v zemi za posledních deset let snížil o 56 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy