Španělští gayové začínají s adopcí dětí

man
5. 10. 2006 0:00
Barcelona - Díky vládě socialistů mohou španělští gayové a lesbičky uzavírat sňatky i adoptovat děti. První pár dostane brzy ratolest domů.
Snímek z průvodu gayů a lesbiček v Santiagu de Chile.
Snímek z průvodu gayů a lesbiček v Santiagu de Chile. | Foto: Reuters

Informoval o tom mluvčí regionální vlády v Katalánsku Carme Figueras. Homosexuálové mohou ve Španělsku adoptovat děti na základě loni přijatého zákona, prosazeného vládou Socialistické strany premiéra Josého Luise Zapatera.

Církev je proti, ale zákonu nezabránila 

Katolické církvi a konzervativněji založeným Španělům se to nelíbí, bývalý španělský diktátor Fransisco Franco se nejspíš obrací  v hrobě. Zákon ale platí, a tak kritici mnoho nezmohou.

Foto: Reuters

Na čekací listině už je nyní osmadvacet homosexuálních párů. Většinou jde o mužské dvojice.

"Podstatné je, aby adopce byla ku prospěchu dětí. Aby jim někdo projevil lásku a staral se o ně," řekl mluvčí Figueras místním novinářům.

Ve Španělsku v minulosti už mohly homosexuální  dvojice adoptovat děti, které se narodily jednomu z páru v předchozím heterosexuálním manželství. Nyní se nově otevírá možnost osvojit si i zcela "cizí" dítě.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

GAYOVÉ A EVROPA

  

  • Kde jsou povoleny adopce i těch dětí, které si jeden z partnerů nepřivedl z předchozího svazku

 

Švédsko, Belgie, Španělsko, Velká Británie, Nizozemsko, Island

  

  • Kde je povoleno registrované partnerství

 

např. ČR, Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko, Německo

 

V USA mohou v řadě států dvojice gayů a lesbiček adoptovat děti.  Takových rodin je v zemi podle statistik více než tisíc, z toho ale velkou část úřady přidělily do péče jen jednomu člověku.

K adopci ale dostávají většinou děti, o které není zájem mezi heterosexuálními manželi.

Agentura Reuters popisuje případ Davida Christiana Hamblina z Rochesteru ve státě New York. Čtyři roky přesvědčoval sociální pracovníky, aby mu svěřili dítě.

Nakonec se dočkal, dostal do péče Matthewa. Chlapce se zpožděným vývojem, který ještě v pěti letech používal pleny a jehož rodiče byli závislí na droze crack.

"Je ironií slyšet komentáře o tom, že gayové a lesbičky prý nejsou způsobilí vychovávat děti. Ale ty, které jsou nám přidělovány, jsou velmi těžce zvládnutelné, ve zbědovaném stavu a je náročné se o ně postarat," uvedla pro Reuters Laura Paetyová, která se svojí manželkou vychovává dvě děti.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Obě dcery k nim přišly jako jedenáctileté poté, co roky strávily v ústavech.

Pateyová a její žena žijí ve státě Massachusetts, kde homosexuální páry mohou uzavírat sňatek od roku 2004. Některé další státy umožňují dvojicím stejného pohlaví adopci. Například Kalifornie, Illinois, New Jersey nebo Vermont.

Odborný časopis podpořil adopce

Do americké debaty o vhodnosti adopce homosexuálními dvojicemi promluvil v červenci v jejich prospěch vlivný odborný časopis vydávaný Americkým svazem pediatrů. Na základě výzkumu uvedl, že děti vychované homosexuály v ničem nezaostávají za těmi, které vyrostly v tradičních rodinách.

Zdali bude liberální postup Španělska a některých států USA následovat Francie, mohou napovědět prezidentské volby v příštím roce. Favorit pravice Nicolas Sarkozy je proti homosexuálním manželstvím i adopci.

Uchazečka o úřad francouzského prezident Ségolene Royalová je pro možnost adopcí homosexuálními páry.
Uchazečka o úřad francouzského prezident Ségolene Royalová je pro možnost adopcí homosexuálními páry. | Foto: Reuters

Kandidátka socialistů Ségolene Royalová naopak obojí podporuje.

V České republice k adopcím v nejbližších letech zřejmě nedojde. Větší část ODS a celá  KDU-ČSL byly i proti zákonu o registrovaném partnerství.

A lídr sociální demokracie Jiří Paroubek prohlásil, že prosazování adopcí jeho stranou není na pořadu dne.   

 

Právě se děje

Další zprávy