Španělsko ochromila stávka. Nepracovaly miliony lidí

Tomáš Průša
29. 9. 2010 23:55
Střety s policií, pomalované bankomaty a Internacionála - tak vypadá španělská stávka
V Madridu vyšlo do ulic podle odborů asi 1,5 milionu lidí
V Madridu vyšlo do ulic podle odborů asi 1,5 milionu lidí | Foto: Reuters

Madrid (od našeho spolupracovníka) - Červnové vládní úpravy zákoníku práce, důchodová reforma, citelné škrty v veřejných výdajích - to jsou faktory, které přivedly dvě hlavní španělské odborové organizace k vyhlášení generální stávky.

Od úterní půlnoci se tak v celé zemi neuklízí ulice, nejezdí doprava, továrny stojí. Milióny lidí vyšly do ulic.

Stávka má prověřit pozici socialistické vlády premiéra Zapatera. Kromě odborářské hrozby se nad ním však jako snad ještě temnější mrak sbíhá hrozba státního bankrotu.

Země je už delší dobu na seznamu nejohroženějších evropských ekonomik, a tak má-li se opět obnovit důvěra investorů, ozdravit veřejné finance a snížit více než dvacetiprocentní nezaměstnanost, nezbývá politické reprezentaci moc možností k ústupkům.

Foto: Reuters

Velká podpora mezi zaměstnanci

Odbory však nevidí způsob řešení v úsporných opatřeních a snahách o zvýšení flexibility na trhu práce.

Z jejich pohledu je jedním z hlavních viníků současné situace světová ekonomická krize. K prosazení svých požadavků na redukci nových zákonů proto v zemi svolaly v demokratické historii Španělska v pořadí už sedmou generální stávku.

Akce má obrovskou podporu mezi zaměstnanci, která se ale region o regionu liší. Na celostátní úrovni každopádně odbory očekávaly účast až deseti milionů lidí.

Nejméně stávku podporují obyvatelé Baskicka, které má nejmenší nezaměstnanost v zemi. Oproti tomu značné nepokoje spojené s bitkami demonstrantů s policií propukly například v Barceloně.

Proti stávce naopak vystoupila organizace profesionálů a živnostníků, která vydala prohlášení, že je potřeba zejména napomoci vytváření nových pracovních míst namísto stávek, které povedou k dalšímu zhoršování pozice Španělska v zahraničí.

V noci potyčky, večer Internacionála

Stávka měla předehru už v noci z úterý na středu. Skupiny odborářů například vyřadily v centru Madridu z provozu většinu bankomatů tím, že jejich displeje a klávesnice přelepili samolepkami "zavřeno".

Foto: Reuters

U bran velkoskladů došlo také k potyčkám s policií, která se snažila uvolnit průjezd řidičům kamiónů.

Během dne se situace zklidnila a vše se připravovalo na večerní demonstraci, na které se ve španělské metropoli podle odborových odhadů sešlo na milión a půl lidí.

Z rozhovorů s jednotlivými účastníky demonstrace vyplynul jednotný názor, že oni nemají být těmi, kdo zaplatí za důsledky krize a že vláda musí revidovat svoje rozhodnutí o řešení současné ekonomické situace.

Z pódia na náměstí Puerta del Sol poté ve večerních hodinách zazněly projevy odborových předáků, kteří opakovali své výzvy vládě. Zaznělo také, že současná levicová vláda je špatná, ale pravicová alternativa "Partido popular" by byla ještě horší.

Celý mítink zahájil předseda německých odborů prohlášením, že dekadentní kapitalismus bude poražen. Na závěr večera zazněla nám z minulosti dobře známá Internacionála.

 

Právě se děje

Další zprávy