Stockholm - Sovětské námořnictvo se údajně po tři roky zbavovalo jaderného a chemického odpadu sypáním do Baltského moře. Odpad pocházel ze sovětské základny Karosta v lotyšském přístavu Liepāja.
Informoval o tom dokument švédské televize SVT. Dělo se tak v letech 1989 až 1992, tedy těsně před rozpadem Sovětského svazu. Švédské úřady se prý o problému dozvěděly, ale nijak na něj nereagovaly.
„Vyjeli s tím v noci a vyhodili to na dvou místech,“ řekl SVT pracovník švédské vojenské rozvědky Donald Forsberg. Rozvědka v letech 1999 až 2000 vypracovala tři přísně tajné zprávy a tehdejší vláda se rozhodla záležitost ututlat.
Pro Švédy byla přitom věc obzvláště citlivá. Toxický odpad byl totiž sypán do moře v blízkosti největšího švédského ostrova Gotland, uvnitř nynější švédské námořní exkluzivní ekonomické zóny.
Švédští politici si teď mezi sebou problém přehazují jako shnilé jablko. Současný ministr zahraničních věcí středopravicové vlády Carl Bildt, který byl v letech 1991 až 1994 premiérem, tvrdí, že nic nevěděl. Podle něj informace získala teprve sociálnědemokratická vláda, která nastoupila roku 1994.
„Musíme zjistit, jaký druh informací předchozí vláda obdržela. Jejich odhad situace zjevně vyzněl, že nemusí na základě této informace jednat,“ řekl Bildt švédskému rádiu.
Sociální demokraté vládli ve Švédsku do roku 2006. Sven Olof Pettersson, bývalý poradce sociálnědemokratické ministryně zahraničí Anny Lindhové, tvrdí, že se Lindhová snažila zahájit veřejné vyšetřování, ale nepodařilo se jí ho prosadit. Lindhová byla roku 2003 ubodána psychicky narušeným mladíkem.
Největší pozornost zpráva vyvolala samozřejmě na Gotlandu.
„Tou nejdůležitější věcí nyní není najít viníka. To nejdůležitější věcí je najít odhozené barely a identifikovat jejich obsah,“ říká poslanec koaliční strany Moderata za Gotland Rolf K. Nilsson. „Pokud jsou tyto informace správné, tak je to něco, co ovlivňuje všechny baltské státy.“
Baltské moře je jedním z těch vůbec nejvíce znečištěných na světě. Příští středu se v Helsinkách koná summit hlav baltských států, který má otázku znečištění Baltu řešit. Dorazí i ruský premiér Vladimir Putin.