Inspiroval film Hotel Rwanda, teď ho odsoudili. Muž stráví ve vězení čtvrt století

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2021 17:40
Na 25 let poslal v pondělí rwandský soud do vězení Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Shledal jej vinným z terorismu, informovala agentura Reuters. Podle Rusesabaginovy dcery a právníka jednal soud na přání rwandského prezidenta Paula Kagameho, kterého byl Rusesabagina výrazným kritikem.
Rusesabagina u soudu.
Rusesabagina u soudu. | Foto: Reuters

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství v teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požadovala doživotní trest.

Rusesabagina v době občanské války ve Rwandě využil svého postavení manažera prominentního hotelu v Kigali, aby zachránil přes tisíc uprchlíků. Za to mu byla udělena prezidentská medaile USA. Místní úřady ho ale loni obvinily z terorismu v souvislosti s povstaleckou skupinou Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR).

Sedmašedesátiletý Rusesabagina má také belgické občanství a ve Rwandě se objevil loni v létě za nevyjasněných okolností. Tvrdí, že proces s ním je politický. Loni v září před soudem připustil, že se podílel na založení FDLR, odmítl ale, že by se podílel na bojích či zločinech.

Z exilu, kde žil od roku 1996, kritizoval rwandského prezidenta Kagameho, veškerá obvinění popřel a tvrdí, že byl do Rwandy unesen z Dubaje, aby mohl být postaven před soud.

Rusesabaginova dcera Carine Kanimbová, která žije v Belgii, řekla agentuře AFP, že jí rozsudek nepřekvapil. "Soudci rozhodli tak, jak diktátor chtěl, aby rozhodli," uvedla s odkazem na prezidenta Kagameho. Stejného názoru je i mužův advokát Vincent Lurquin. Tohoto belgického advokáta v srpnu rwandské úřady ze země deportovaly, protože podle nich neměl vyřízené pracovní povolení, a nemohl tak Rusesabaginu u soudu zastupovat.

Timothy Longman, který přednáší politologii na univerzitě v Bostonu a je autorem dvou knih o Rwandě, o procesu řekl, že "spadá do dlouhé historie umlčování opozice ve Rwandě". "Tento verdikt v Rusesabaginově případu je téměř bezvýznamný, protože hlavní sdělení je, že nikdo ve Rwandě si nebude moci být jistý, pokud bude kritizovat Kagameho a vládnoucí Rwandskou vlasteneckou frontu," řekl Longman.

Při genocidě ve Rwandě, která vypukla v dubnu 1994, zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní na 800 tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů a asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy