Bratislava - Vražda, která otřásla Slovenskem. Tak se dá stručně shrnout informace o násilné smrti jednoho z nejznámějších slovenských právníků, bývalého předsedy federálního Ústavního soudu a také někdejší poslance československého parlamentu Ernesta Valka.
Přinášíme vám přehledně v otázkách a odpovědích shrnutí dosud známých informací o tomto činu.
-
Kde a jak byl Ernest Valko zavražděn?
Ve svém domě v obci Limbach za Bratislavou. Vrah jej střelil z několika metrů do srdce. Kulka mu poranila i plíce.
K činu došlo v pondělí večer. Právníka našla v půl jedenácté jeho dcera Eva, která se do domu rozjela poté, co jí otec dlouho nebral mobilní telefon. Dcera a exmanželka zavolaly záchrannou službu, která už ale sedmapadesátiletému muži nedokázala pomoci.
Valko bydlel v domě téměř na konci slepé ulice. Byl rozvedený, ale bývalá manželka s dcerou také bydlí v Limbachu.
-
Má už policie nějakou stopu?
Zatím o tom odmítá hovořit a tvrdí, že nebude komentovat spekulace ani pověsti. Případ převzal Úřad pro boj proti organizované kriminalitě, vyšetřovatel zahájil stíhání pro trestný čin vraždy.
Podle policie Valko vlastnil dvě legálně držené zbraně, které zmizely. Nepotvrdila ale, že by některou z nich pachatel vraždil.
Redaktor on-line deníku Aktuálne.sk Andrej Onufer napsal: "Pokud by šlo o plánovanou vraždu, zbraň by se patrně našla. Profesionální zabijáci používají zbraň jen jednou a nechávají ji na místě činu. Taková zbraň nemá na sobě nic, podle čeho by šlo vypátrat její původ."
Podle Aktuálne.sk Valko pachatele možná znal, protože bydlel v domě s nejmodernější zabezpečovací technikou a je komplikované se do něj dostat nepozorovaně.
-
Obával se známý právník o svůj život?
Jeho přítel a současný ministr vnitra Daniel Lipnic tvrdí, že nikoliv. "Nemám informácie, že by sa obával o svoj život. Mal kedykoľvek možnosť sa so mnou skontaktovať. Nikdy neprejavil obavu o svoj život," řekl Lipnic novinářům.
-
V jakých kauzách Valko jako právník působil?
Hájil politiky, velké firmy i stát. Zastupoval například podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v jednom z případů takzvaných Duckého směnek. Jde o směnky, které podepsal Ján Ducký, generální ředitel SPP z dob vlády Vladimíra Mečiara.
Protihodnotou těchto směnek měly být služby obchodního a finančního charakteru. Ve skutečnosti k nim ale nikdy nedošlo. Pravděpodobně byly jen záminkou na vypsání směnek.
Zastupoval také Fond národního majetku ve sporu se společností Tatra Sipox. Předmětem sporu byl 45,9procentní balík akcií firmy Nafta Gbely.
Ve sporu současného ministra financí Ivana Miloše a bývalé premiéra Roberta Fica obhajoval Mikloše. Ten vysoudil na Ficovi omluvu.
V roce 2006 byl Valko obviněn z vydírání, kterého se měl dopustit nátlakem na dvojici mužů, kteří dlužili peníze podnikateli Ladislavu Rehákovi. Byl ve vazbě, ale prokuratura rozhodla, že nespáchal trestný čin.
-
Byl Valko činný v politice?
Po rozpadu federace se od ní dlouho držel dál, až v roce 2006 neúspěšně kandidoval do parlamentu v řadách Občanské konzervativní strany. Neskrýval, že má blízko k pravicovým stranám, zejména ke Slovenské demokratické a křesťanské unii (SDKÚ) Mikuláše Dzurindy.
-
Jak reagovali na Valkovu smrt slovenští politici?
"Těžko se mi hledají slova. Jsem šokován a otřesen. Vyslovuji hlubokou soustrast rodině doktora Valka a věřím ve spravedlivé potrestání pachatelů," řekl ministr financí Ivan Mikloš.
Podle ministra zahraničí Mikuláše Dzurindy byl Valko skvělý právník. „Tento zavrženíhodný čin, kdy byl zavražděn významný advokát a bývalý vysoký představitel státu, vrhá špatné světlo na celé Slovensko. Zločinecké mafiánské způsoby nemají mít v naší společnosti místo," řekl kromě jiného bývalý premiér.
"Je to ztráta pro Slovenskou advokátní komoru. Pokud se tato událost stala v souvislosti s jeho povoláním, tak je to úplná katastrofa," prohlásil bývalý předseda Slovenské advokátní komory Ondrej Mularčík.
Za slušného a statečného člověka označil Valka na svém blogu na Aktuálně.cz bývalý český ministr zahraničí Cyril Svoboda.
-
Staly se už na Slovensku podobné případy?
Mezi nejznámější takové vraždy patří smrt bývalého ředitele podniku Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Jána Duckého. Byl zastřelen v roce 1999 před vchodem do obytného domu v Bratislavě. Dodnes není jasné, kdo si vraždu objednal.
O dva roky dříve zemřel právník Jozef Matula, také před svým domem. Nájemní vrazi byli odsouzeni v roce 2005.
Před devíti lety ozbrojený muž zavraždil střelbou ze samopalu bývalého šéfa Výzkumného ústavu jaderné energetiky