Slovenský ústavní soud pozastavil platnost některých změn v trestním právu

ČTK ČTK
29. 2. 2024 9:04
Slovenský ústavní soud pozastavil platnost některých změn v trestním právu

Slovenský ústavní soud pozastavil platnost části změn v trestním právu, které kritizovaly instituce Evropské unie, slovenská opozice i prezidentka Zuzana Čaputová. Informovala o tom slovenská televize Markíza. Podle listu Denník N se rozhodnutí ústavních soudců týká plánovaného snížení trestních sazeb a zkrácení promlčecích dob trestných činů, což patří ke klíčovým částem novely. List dodal, že soud naopak nepozastavil platnost ustanovení o zrušení elitního útvaru prokuratury, který by měl zaniknout 20. března.

Čaputová, jež podobně jako slovenská opozice podala ústavnímu soudu podnět k přezkoumaní schválené novely trestního zákoníku a souvisejících zákonů, v diskusi Denníku N řekla, že ji středeční rozhodnutí ústavního soudu těší.

Ústavní soud zmíněné informace nekomentoval, byť o svých rozhodnutích v obdobných záležitostech obvykle informuje v den jejich přijetí. V úterý ústavní soud uvedl, že všechna tři podání ohledně změn v trestním právu sloučil do jednoho řízení.

O tom, zda novela trestního zákoníku a dalších zákonů je v rozporu se slovenskou ústavou, bude ústavní soud rozhodovat později.

 

Právě se děje

Další zprávy