Slovenský ministr vnitra přečkal hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry

ČTK ČTK
29. 11. 2023 11:24
Slovenský ministr vnitra přečkal hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ve středu podle očekávání přečkal hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry. Byl prvním členem nové vlády, jehož se pokusila odvolat opozice, která ale k prosazení takového návrhu nemá v parlamentu dostatek hlasů. Jednání sněmovny v této záležitosti provázely obstrukce jak ze strany koaličních, tak opozičních poslanců, což trvání schůze prodloužilo.

Pro odvolání ministra hlasovalo 61 ze 136 přítomných zákonodárců. K vyslovení nedůvěry členovi vlády je potřeba, aby takový návrh při hlasování podpořila většina z celkového počtu 150 poslanců.

Mimořádnou schůzi o odvolání Šutaje Eštoka vyvolaly opoziční strany minulý týden krátce poté, co nynější kabinet už čtyřnásobného premiéra Roberta Fica získal důvěru sněmovny. Nevoli opozice vyvolalo hlavně rozhodnutí Šutaje Eštoka postavit mimo službu skupinu stíhaných policejních vyšetřovatelů, aniž k tomu ministr měl souhlas úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Tito policisté přitom dříve získali status chráněného oznamovatele. V minulosti se zabývali také kauzami z období dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Elitní vyšetřovatelé byli předloni obviněni v souvislosti s takzvanou válkou v bezpečnostních složkách země.

Ve dvou případech platnost zmíněných rozhodnutí ministra vnitra pozastavil soud. Jednomu návrhu na pozastavení soud naopak nevyhověl. Šutaj Eštok, který je členem druhé nejsilnější vládní strany Hlas-sociální demokracie, svá personální rozhodnutí obhajoval a vystoupení před poslanci během schůze využil také k výpadům proti opozici. Ministra se zastal také Fico, který ještě z pozice opozičního politika vyšetřování několika kauz zpochybňoval.

 

Právě se děje

Další zprávy