Bratislava - Několik úřadů a institucí na Slovensku obdrželo v uplynulých dnech podezřelé listovní zásilky a nejméně v jednom případě byla potvrzena přítomnost látky, která může ohrozit zdraví osob. Upozornila na to slovenská policie. Zásilky se vyznačují zvýšenou radioaktivitou.
Kriminalisté podle policejního prezidenta Tibora Gašpara tyto případy vyšetřují kvůli podezření na teroristický čin, v souběhu s trestným činem nedovoleného držení a výroby jaderných materiálů a radioaktivních látek. Pachatelům tak v případě dopadení a usvědčení může hrozit i doživotí. Gašpar pokládal za vhodné ujistit, že "nejde o jaderný útok", ale jen o "stopovou kontaminaci".
V úterý byla do podatelny ministerstva spravedlnosti doručena podezřelá zásilka, jež podle policie obsahovala potenciálně nebezpečný materiál, který při vdechnutí či požití může ohrozit nebo poškodit zdraví. Přiložen byl anonymní dopis, který byl adresován zaměstnancům justice, prokuratury a policie.
Zásilka obsahovala radioaktivní americium
Policejní prezidium bližší informace neuvedlo. Podle slovenských médií se zásilka dostala až do kanceláře ministryně spravedlnosti a ve stopovém množství obsahovala radioaktivní látku americium, která se běžně v přírodě nevyskytuje. Používá se ale v průmyslu a podle policejního experta je nebezpečná hlavně při vdechnutí, což by v případě velkého množství mohlo vést až k otravě, na jakou zemřel zběhlý ruský agent Alexandr Litviněnko; ten byl ale v Londýně otráven poloniem. Pracovníci, kteří dosud přišli s obálkami do styku, podle policie kontaminováni nebyli.
Kromě ministerstva spravedlnosti byly další podezřelé zásilky doručeny třem okresním soudům a jednomu z krajských ředitelství policie. Policejní prezidium vyzvalo občany i státní instituce, aby zvýšili opatrnost při manipulaci s doručenými zásilkami a podezřelé zásilky hlásili policii.
Slovenské úřady už v minulosti upozorňovaly na doručení podezřelých zásilek s práškem, kvůli nimž musely přistoupit k mimořádným bezpečnostním opatřením. Například v roce 2001 tamní státní laboratoř analyzovala několik stovek zásilek s podezřením, že obsahují antrax. Jeho přítomnost v analyzovaných vzorcích ale nezjistila.