Slovenská vláda získá silnější vliv na dva nezávislé úřady, rozhodla sněmovna

ČTK ČTK
16. 1. 2024 15:43
Slovenská vláda získá silnější vliv na dva nezávislé úřady, rozhodla sněmovna

Slovenská vláda od února na úkor hlavy státu získá silnější personální pravomoci vůči předsedům statistického úřadu a úřadu dohlížejícího na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče, zároveň se rozšíří důvody k odvolání šéfů těchto dvou nezávislých institucí. Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice prolomila veto prezidentky Zuzany Čaputové k novele takzvaného kompetenčního zákona, jehož součástí jsou nejen zmíněné změny, ale také zřízení nového ministerstva cestovního ruchu a sportu.

Schválená novinka také předpokládá, že předsedy statistického úřadu a úřadu dohlížejícího na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče už nebude jmenovat a odvolávat hlava státu, ale právě vláda. Šéfové obou těchto úřadů se svých funkcí ujali v době, kdy nynější vládní strany nebyly u moci. Současný kabinet již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica po svém nástupu loni v říjnu vyměnil vedení už řady úřadů a institucí.

Čaputová podobně jako slovenské opoziční strany dříve uvedla, že rozšíření důvodů pro odvolání předsedů statistického úřadu a úřadu dohlížejícího na systém zdravotního pojištění a poskytování zdravotní péče oslabí nezávislost obou institucí.

Slovenské vládní strany původně plánovaly podobným způsobem změnit také pravidla jmenování a odvolávání šéfa antimonopolního úřadu. Od tohoto návrhu ale ustoupily poté, co se o záležitost začala podle tisku zajímat Evropská komise.

 

Právě se děje

Další zprávy