Slovenská vláda chce přísnější tresty za některé trestné činy. Dříve je zmírnila

ČTK ČTK
10. 7. 2024 13:21
Slovenská vláda chce přísnější tresty za některé trestné činy. Dříve je zmírnila

Slovenská vláda týden po rozhodnutí místního ústavního soudu, který posvětil její dřívější klíčové změny v trestním právu včetně snížení trestů za řadu trestných činů, ve středu schválila návrh, který kromě jiného některé trestní sazby naopak zvyšuje.

Ministerstvo spravedlnosti to zdůvodnilo výsledky konzultací s Evropskou komisí. Ta už dříve vyzvala Slovensko, aby změny v trestním zákoníku neprosazovalo zrychleně a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení. Navzdory tomu slovenská vládní koalice tyto změny ve sněmovně v únoru prosadila.

Kabinet premiéra Roberta Fica nyní schválil návrh další novely trestního zákoníku, která počítá se zpřísněním trestů za některé korupční trestné činy a také za opakované provinění v souvislosti se správou daní, tedy například za neplnění daňových oznamovacích povinností nebo zatajování či zkreslování údajů potřebných pro určení daně. Novela také počítá s přísnějším posuzováním promlčení a ukládání trestů vězení u trestných činů, které se týkají poškozování finančních zájmů Evropské unie. Jde například o podvody v souvislosti s čerpáním peněz z evropských fondů.

 

Právě se děje

Další zprávy