Slovenská sněmovna projedná označování nevládních organizací až v září, předlohu kritizuje EU i opozice

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2024 16:50
Slovenská sněmovna projedná označování nevládních organizací až v září, předlohu kritizuje EU i opozice

Slovenská sněmovna odsunula na svou zářijovou schůzi rozhodování o návrhu zákona, aby nevládní organizace financované ze zahraničí musely až na výjimky ve svém názvu používat zvláštní označení. Sněmovna tak učinila na začátku své úterní řádné schůze, do jejíhož programu bylo klíčové druhé čtení o předloze původně zařazeno.

Letos v dubnu místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová řekla, že schválení zákona v navrhovaném znění by znamenalo jeho rozpor s evropským právem. Předlohu kritizuje také slovenská opozice. Po sporech uvnitř vládní koalice sněmovna zatím nepřistoupí k volbě svého nového předsedy.

Označení "organizace se zahraniční podporou" by podle návrhu měly používat hlavně ty spolky, které během jednoho roku dostanou ze zahraničí příspěvky přesahující částku pět tisíc eur (zhruba 123 tisíc korun). Do tohoto limitu nemají být započítávány peníze z evropských fondů.

Návrh do sněmovny předložili poslanci vládní nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), která je nejmenší ze tří stran v kabinetu premiéra Roberta Fica. V prvním čtení sněmovna schválila předlohu hlasy vládních poslanců v dubnu.

Předseda SNS Andrej Danko už v pondělí řekl, že Bratislava očekává k návrhu zákona stanovisko komise. Tvrdil, že nechce v některých věcech ustupovat, ale dodal, že některých záležitostech "musíme vnímat ohrožení evropských peněz".

Slovenská opozice, nevládní sektor a také Jourová už dříve předlohu přirovnaly k maďarskému zákonu z roku 2017, který zavedl zvláštní požadavky pro nevládní organizace financované ze zahraničí. Soudní dvůr EU pak v roce 2020 rozhodl, že tento zákon je v rozporu s právem Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy