Slovenská sněmovna kvůli obstrukci nezačala jednat o odvolání ministryně kultury

ČTK ČTK
12. 2. 2024 10:34
Slovenská sněmovna kvůli obstrukci nezačala jednat o odvolání ministryně kultury

Mimořádná schůze slovenské sněmovny k návrhu opozice odvolat ministryni kultury Martinu Šimkovičovou v pondělí nakonec nezačala. Ve sněmovně chyběli hlavně poslanci vládních stran, bez jejichž podpory nelze jednání parlamentu započít. Další pokus o zahájení schůze bude v úterý. Oznámil to předseda parlamentu Peter Pellegrini poté, co se prostřednictvím hlasovacího zařízení v jednacím sále sněmovny opakovaně nezaregistrovala potřebná nadpoloviční většina zákonodárců. Opoziční strany nemají dostatek hlasů k tomu, aby návrh na vyslovení nedůvěry členovi vlády ve sněmovně prosadily.

Podle listu Denník N jeden z vládních poslanců ještě o víkendu ohlásil, že schůze bude pravděpodobně odložena na jiný termín. Zdůvodnil to tím, že Šimkovičová by měla být tento týden na dlouhodobě plánované pracovní cestě a že se chce hájit před poslanci ve věci návrhu na své odvolání.

Hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče v tiskové zprávě tvrdilo, že vědělo o tom, že schůze v pondělí nebude zahájena a že Šimkovičová pojede na konferenci do Spojených arabských emirátů.

Opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že Šimkovičová je nekompetentní, chce politicky ovládnout nezávislé kulturní instituce a má diskriminační a homofobní výroky. Schůze parlamentu o návrhu odvolat ministryni kultury byla svolána až na druhý pokus, protože PS a SaS k prvnímu návrhu nepřipojily potřebný počet podpisů poslanců.

 

Právě se děje

Další zprávy