Bratislava - Slovenská národní strana se v červnových volbách přehoupla jen těsně přes pětiprocentní hranici, její šéf Ján Slota ale ukazuje, že přesto chce být slyšitelnou opozicí.
Šéf SNS prohlásil, že je zděšený z toho, jakým způsobem premiérka Iveta Radičová zasahuje do volby generálního prokurátora. Podle něj volba spadá jednoznačně do pravomoci zákonodárného sboru, tedy parlamentu.
Způsob řízení exekutivy Ivetou Radičovou přirovnal k praktikám Stalina a Hitlera.
"Pokud je toto demokracie, tak myslím, že i Stalin měl svojí demokracii, stejně tak jako Husák a všichni ostatní. I ten člověk s knírkem v říšském sněmu. A to, co je teď tady, to je to samé. Jen ne černobílé ale bíločerné," prohlásil předseda národovců, který i přes volební debakl obhájil svoji pozici v čele strany.
Reagoval na dohodu Koaliční rady, která v pondělí zveřejnila jméno společného kandidáta na nového generálního prokurátora.
Kandidátem je Jozef Čentéš, který působil jako zástupce ředitele trestního odboru Generální prokuratury. Navrhnout nového generálního prokurátora mohl do pondělka jakýkoliv poslanec Národní rady Slovenské republiky.
Jeho protikandidátem je Mojmír Mamolka, kterého navrhl opoziční Smer-SD. Tajná volba se v parlamentu uskuteční 2. prosince.
"Člověk, který má kontrolovat premiéra, je vlastně jmenovaný premiérem," řekl k tomu Slota.
SNS tvrdí, že návrh koalice je neplatný, protože byl do parlamentní podatelny podán v pondělí po půl páté, kdy se podatelna zavírá.
K osobě koaličního kandidáta dodal: "Mám pochybnosti, jestli to není Maďar, protože příjmení má maďarské jako pan policejní prezident Jaroslav Spišiak, který má sice příjmení slovenské, ale je to Maďar jako řepa. Ještě zlikvidují předsedu Nejvyššího soudu Harabina a kruh se uzavře. A potom mohou Slováci emigrovat do Antarktidy," řekl šéf SNS.