Slintavka v Británii: Viry možná unikly z odpadu

bh, BBC
8. 8. 2007 16:00
V podezření je americká laboratoř
A police officer stands in front of a closed foothpath and a gate displaying a foot and mouth disease warning, in Flexford, near Guildford, southern England August 5, 2007. A U.S.-French pharmaceutical company was at the heart of an investigation by British authorities on Sunday to try to find the source of an outbreak of highly infectious foot and mouth disease. REUTERS/Alessia Pierdomenico (BRITAIN)
A police officer stands in front of a closed foothpath and a gate displaying a foot and mouth disease warning, in Flexford, near Guildford, southern England August 5, 2007. A U.S.-French pharmaceutical company was at the heart of an investigation by British authorities on Sunday to try to find the source of an outbreak of highly infectious foot and mouth disease. REUTERS/Alessia Pierdomenico (BRITAIN) | Foto: Reuters

Londýn - V případu rozšíření slintavky a kulhavky na dvou farmách v jižní Británii nastal obrat.

Odborníci se při pátrání po původci onemocnění zaměřili na americkou firmu Merial Animal Health, která sídlí v Pirbrightu, jen pár kilometrů od postižených farem. Je totiž možné, že právě z tamějších odpadních vod nebezpečné viry unikly.

Lidé mimo nebezpečí
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Lidé mimo nebezpečí

Riziko přenosu slintavky a kulhavky na člověka je téměř nulové. Dosud bylo zdokumentováno na 40 případů nákazy člověka od zvířete, vždy přitom šlo o intenzivní kontakt s nakaženým zvířetem. Z masa ani mléka nebezpečí nehrozí. Tepelnou úpravou se totiž případné viry zlikvidují. Největším nebezpečím tak je rychlé šíření nákazy mezi chovy. Britští farmáři kvůli němu v roce 2001 přišli odhadem o 8 miliard liber.

Firma koncem července vyrobila na 10 tisíc litrů očkovací látky proti slintavce a kulhavce. Při její výrobě se přitom exprimentuje se skutečnými viry, které mohou nákazu vyvolat.

Podle BBC je možné, že viry unikly z nedostatečně zabezpečeného odpadního potrubí a prosákly na povrch.

"Směrem na jih se pak mohly dostat na podrážkách bot nebo ve vzorku pneumatik," domnívá se mikrobiolog Hugh Penington.

Chovatelé chystají žaloby

Firma, která v Pirbrightu sídlí společně se státní veterinární laboratoří, však takový únik virů popírá. "Veškerá odpadní voda je zpracovávána," napsal Merial v tiskové zprávě.

I když se zdroj nemoci zatím nepodařilo lokalizovat, místní chovatelé dobytka již připravují žaloby na náhradu škody. Zásahem úřadů totiž přišli o více než sto kusů skotu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy