Perla brutalismu. Česká ambasáda ohromí architekturou, býval v ní hotel i pánský klub

Perla brutalismu. Česká ambasáda ohromí architekturou, býval v ní hotel i pánský klub
Ambasáda se nachází v klidné diplomatické čtvrti Nového Dillí. Sousedy Čechů, kteří zde pracují, jsou jen zaměstnanci velvyslanectví jiných států.
Předsálí těchto prostor je vybavené dobovým nábytkem na míru, autorem interiérů je designér Zbyněk Hřivnáč.
Vedle bazénu se nachází kulatý dřevěný bar.
Česká půda uprostřed indického hlavního města Nové Dillí. Areál velvyslanectví, který ohromí milovníky brutalismu, se stavěl na přelomu 60. a 70. let minulého století.
Foto: Jan Hejl
Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 18. 3. 2023 17:54
Prostorný bazén, anglický trávník i byty pro diplomaty. Česká ambasáda v Novém Dillí, která letos slaví padesát let od kolaudace, je oázou klidu v chaotické indické metropoli. Brutalistní areál od slavného architekta Karla Filsaka zaujme návštěvníka dobovým interiérem či lustrem z dílny význačného českého sklářského výtvarníka. Budovy velvyslanectví i jejich interiér nafotil reportér Aktuálně.cz.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, dál klesá i cena benzinu

Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru zlevnila o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 36,95 Kč/l, tedy o devět haléřů méně než o týden dřív a nejméně za téměř dva měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nafta v Česku stála před rokem v průměru o zhruba 12 korun víc než dnes, cena benzinu byla vyšší o víc než 7,50 koruny. V cenách paliv se loni na jaře výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,49 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 34,28 Kč/l. Nejdražší paliva nadále nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,23 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 37,15 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy