Severní Korea zatkla amerického studenta. Za "protistátní" činnost

ČTK ČTK
22. 1. 2016 9:37
Doživotní trest za protistátní činnost si v severokorejském vězení už odpykává Kanaďan. Duchovní presbyteriánské církve.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea dnes oznámila, že zadržela amerického univerzitního studenta, kterého podezírá z protistátních činů. Podle KLDR je napojen na vládu Spojených států.

Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že student jménem Otto Frederick Warmbier vstoupil do země jako turista. Byl prý "přistižen, jak páchá nepřátelské aktivity" s cílem narušit jednotu mezi Severokorejci.

Agentura Reuters napsala, že Warmbier je studentem Virginské univerzity, jak vyplývá z internetových stránek této školy. Gareth Johnson z čínské cestovní kanceláře Young Pioneer Tours potvrdil, že Warmbier se účastnil jednoho ze zájezdů kanceláře a byl 2. ledna zadržen v KLDR.

"Jsme v kontaktu s Ottovou rodinou, americkým ministerstvem zahraničí a švédskou ambasádou v Pchjongjangu a děláme vše pro to, abychom zajistili jeho propuštění," řekl Johnson agentuře Reuters. Švédské velvyslanectví reprezentuje americké zájmy v Severní Koreji.

Počátkem ledna americká televize CNN informovala, že Severní Korea zadržuje jiného amerického občana, kterého viní ze špionáže ve prospěch Jižní Koreje. Zadrženého tehdy identifikovala jako dvaašedesátiletého Američana korejského původu Kim Dong Chula.

V listopadu 2014 propustila KLDR Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které do té doby věznila. Šestačtyřicetiletý misionář Bae byl v Severní Koreji odsouzen na 15 let za "pokus o svržení severokorejské vlády".

Čtyřiadvacetiletý Miller si odpykával šestiletý trest za to, že po příletu do Severní Koreje roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.

Loni v prosinci severokorejský soud poslal na doživotí do vězení kanadského pastora presbyteriánské církve za protistátní činnost.

 

Právě se děje

Další zprávy