Doněčtí separatisté vyhlásili nový stát, Malorusko má nahradit Ukrajinu. Luhanští projekt odmítají

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 7. 2017 21:40
Součástí Maloruska mají být ukrajinské oblasti od západní Lvovské až po Donbas na východě. Hlavním městem nového "federálního státu" by měl podle separatistů být Doněck, zatímco Kyjev by zůstal jen kulturním centrem. Malorusko by pak podle nich mělo být následnickým státem "zdiskreditované" Ukrajiny. S plánem šéfa doněckých separatistů Alexandera Zacharčenka ovšem nesouhlasí povstalci z Luhanské lidové republiky. Podle luhanské agentury LIC označilo vedení plán za pochybný a odmítlo se ho účastnit. Kreml označil celou záležitost za Zacharčenkovu osobní iniciativu s tím, že nezapadá do minského procesu.
Separatističtí bojovníci na letišti v Doněcku. Snímek z ledna 2016.
Separatističtí bojovníci na letišti v Doněcku. Snímek z ledna 2016. | Foto: Reuters

Doněck - Proruští radikálové z východní Ukrajiny v úterý vyhlásili stát Malorusko, k němuž přičlenili 19 z 24 ukrajinských regionů i "dosavadní" hlavní město Kyjev. Oznámila to ruská agentura TASS.

Kyjev reagoval prohlášením, že obnoví územní celistvost země. Kreml záležitost označil za "osobní iniciativu" šéfa doněckých povstalců a ujistil, že Moskva se drží minských mírových dohod. Prohlášení vydalo také české ministerstvo zahraničí s tím, že Česká republika samozvané povstalecké republiky neuznává.

Vznik Maloruska na shromáždění v Doněcku ohlásil šéf místních separatistů Alexandr Zacharčenko.

"My, zástupci bývalých ukrajinských regionů, oznamujeme vytvoření nového státu, který je právním nástupcem Ukrajiny. Souhlasíme s tím, že nový stát ponese název Malorusko, protože sám název Ukrajina se zdiskreditoval," citovala ruská agentura z "ústavního aktu" povstalců.

Součástí Maloruska mají být ukrajinské oblasti od západní Lvovské až po Donbas na východě. Hlavním městem nového "federálního státu", jehož ústava se prý chystá, má být Doněck.

Vedení "Luhanské lidové republiky" ovšem projekt Maloruska vyhlášený v centru sousední "Doněcké lidové republiky" vzápětí označilo jako pochybný a odmítlo se jej účastnit.

Podle jednoho z vůdců tamních separatistů Vladimira Děgťarenka s vedením luhanských povstalců nikdo o novém státě nehovořil. "V této chvíli o smysluplnosti podobného kroku velmi pochybujeme," poznamenal Děgťarenko.

Tříletý výjimečný stav

Podle Zacharčenka by měl být nový útvar následnickým státem Ukrajiny. Jeho "vznik" podle doněckých povstalců není v rozporu s minskými mírovými dohodami, má zastavit občanskou válku a vyloučit další oběti.

V Malorusku bude podle něj vyhlášen po dobu tří let výjimečný stav, v jehož rámci bude platit zákaz činnosti politických stran.

Vlajkou nového státu se má stát prapor Bohdana Chmelnického, zakladatele prvního státu kozáků, který se podle ruského výkladu dějin snažil sjednotit Ukrajinu s Ruskem.

Obnovíme svrchovanost, tvrdí Kyjev

Mluvčí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v reakci na úterní krok separatistů uvedl, že Ukrajina obnoví svrchovanost nad celým svým územím. "Ukrajina obnoví svou svrchovanost nad Donbasem i Krymem," napsal v twitteru mluvčí Svjatoslav Ceholko.

"Zacharčenkovo prohlášení ohledně Maloruska je jeho osobní iniciativou," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. O všem se prý Moskva dozvěděla až z médií. "Nadále se držíme minských dohod," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov.

"Tato iniciativa nezapadá do minského procesu. Žádné právní následky toto prohlášení nemá," uvedl ruský zástupce v kontaktní skupině pro urovnání ukrajinského konfliktu Boris Gryzlov o vyhlášení Maloruska. Je to podle něj jen součást "informační války", která nemá nic společného s reálnou politikou, a odpověď rebelů na "provokace" Kyjeva.

Podle ruských médií prý vyhlášení Maloruska zaskočilo i Putinova poradce Vladislava Surkova, který má Ukrajinu v Kremlu na starosti.

"Rozruch vznikl veliký, ale za měsíc na Malorusko všichni zapomenou, včetně autorů tohoto nápadu," předpověděl expert Alexej Česnakov, označovaný za Surkovova spolupracovníka.

List Kommersant odhadl, že separatisté chtěli o sobě dát vědět a také dát Kyjevu a Západu najevo, že nynější konflikt nízké intenzity nemůže pokračovat donekonečna a že je záhodno postoupit v urovnání.

Název Malorusko, či Malá Rus, se pro Ukrajinu po staletí hojně užíval v Rusku a často v ruském prostředí zaznívá dodnes. Podle jazykových expertů jde spíš o imperiální archaismus z dob carského období.

Separatisté v Doněcku a Luhansku nicméně od povstání v roce 2014 používají pojmy Malorusko nebo Novorusko pro regiony, které si nárokují. V létě roku 2014 požadovala přejmenování Ukrajiny na Malorusko Lidovědemokratická strana ruského nacionalisty Vladimira Žirinovského.

Mocenské rozbroje mezi "lidovými republikami"

Malá Rus byla v minulosti zejména v Rusku a Polsku chápána jako geografická analogie Velké Rusi (dnešního Ruska), Bílé Rusi (dnešního Běloruska) či Červené Rusi (haličského regionu na západě Ukrajiny).

Proruští radikálové zahájili v roce 2014 povstání proti Kyjevu odděleně v Luhanské a Doněcké oblasti, v jejichž zabraných regionech vyhlásili své "lidové republiky". Občasné tendence ke spojení opakovaně naráží na osobní rozbroje, politické ambice a mocenské spory. 

Pojem Novorusko, kterým separatisté i jejich spojenci v Rusku operují, se přitom dosud vztahoval spíš na jihovýchodní regiony Ukrajiny, nikoli na rozsáhlé oblasti až ke Lvovu, které má povstalecké Malorusko zahrnovat.

České ministerstvo zahraničí v úterním prohlášení uvedlo, že samozvané východoukrajinské lidové republiky považuje za nelegitimní a stejně tak se staví k jejich prohlášením.

"Plně respektujeme územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Ruskou anexi Krymu a pokračující přítomnost několika tisíc příslušníků ozbrojených sil Ruské federace na východě Ukrajiny považujeme za hrubé porušení mezinárodního práva a vážné ohrožení míru a stability v Evropě," uvedl Černínský palác.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy