Moskva - Příběh plný intrik, nenávisti, žárlivosti a nenaplněných kariérních ambicí. Tak vyhlíží po čtvrtečním soudním přelíčení kauza zohaveného uměleckého šéfa moskevského baletu Sergeje Filina.
Ve vazbě sedí za surový útok, při kterém Filina kyselina málem připravila o zrak, taneční sólista Velkého divadla (Bolšoj těatr) Pavel Dmitričenko a dva muži, u kterých si tento umělec čin objednal.
Kromě rozplétání průběhu zločinu vycházejí stále více najevo fakta o otřesných poměrech, které na prestižní ruské scéně panují. Fakta o rivalitě mezi tamními hvězdami, která jednu z nich dohnala až ke zločinu.
Dmitričenko se přiznal k tomu, že si objednal zbití Filina, ale ne útok kyselinou, který by měl trvalé následky. Podle serveru Lifenews.ru při výpovědi na policii Dmitričenko plakal a neustále se dovolával Boha, aby mu přisvědčil, že zohavit a vážně zranit svého šéfa skutečně nechtěl.
Člověk s divnými názory
Důvodem je způsob, jakým Filin jako umělecký šéf baletu "zacházel" s Dmitričenkovou milenkou, sólistkou Anželikou Voroncovovou. Podle Dmitričenka jí nedával hlavní role a ponižoval ji.
Ve čtvrtek u soudu obžalovaný také prohlásil, že Filin se choval jako diktátor. Lidem, kteří se mu znelíbili, bral peníze a přiděloval je jiným.
Ruská média ovšem - s dovoláním na zdroje z divadla - Dmitričenka líčí jako člověka s podivnými názory, který sám byl obdivovatelem diktatur a extrémně se ztotožňoval s postavami, které ztvárňoval na jevišti.
Tančil například hlavní roli v baletu Ivan Hrozný a v rozhovoru pro list Večernaja Moskva se vyznal z obdivu k tomuto vládci, proslulému brutalitou a násilnými metodami. "Ivan Hrozný byl silná osobnost v dobách, kdy se hodně válčilo. Dodnes za hodně vděčíme jeho drsným metodám."
Byl také obsazen do role hlavního zloducha barona Von Rothbarta v inscenaci Labutího jezera.
Konec kariéry
Dmitričenko byl členem souboru deset let, zatčení pro něj s největší pravděpodobností znamená konec kariéry. Za čin, ze kterého je obviněn, je v Rusku sazba od tří do dvanácti let.
"Budeme požadovat co možná nejpřísnější trest," uvedla Filinova advokátka Taťána Stukalovová. Řekla také, že její klient nebyl příliš překvapen, když se dozvěděl, koho policie kvůli útoku zatkla.
O tom, že vztahy na mimořádně prestižní scéně s velkou tradicí (divadlo existuje od roku 1776 - pozn. red.) jsou krajně napjaté, svědčí i fakt, že původně se jako o podezřelém hovořilo o jiném tanečníkovi, devětatřicetiletém Nikolaji Ciskaridzem.
Filin se ve středu podrobil další, tentokrát čtyřhodinové operaci obou očí. Podle lékařů ale o zrak nepřijde. Naopak, v létě plánuje návrat do divadla a řekl, že by se rád zúčastnil plánovaného zájezdu souboru do Velké Británie.
Z policejního vyšetřování vyplývá, že útočník, který napadl Filina 17. ledna na ulici a poleptal mu kyselinou obličej, si nepočínal příliš profesionálně. Policisté pětatřicetiletého Jurije Zaruckého dopadli na základě telefonátu z jeho mobilu nedaleko místa činu a z doby krátce po útoku.
Dopadeni kvůli řidiči
Dmitričenko vypověděl, že se dobře znali a Zaruckij o sobě tvrdil, že je "člověk schopný všechno zařídit". Zaruckij prý kyselinu vyrobil podle návodu na internetu, ingredience nakoupil v obchodech.
Na stopu Dmitričenka ale policisté přišli díky výpovědi třetího zadrženého, řidiče Jurije Lopatova, který vezl Zaruckého. Lopatov se údajně u výslechu pod tlakem "složil" a prozradil, kdo si akci objednal a zaplatil za ni.
Na divadle nepochybně ulpěla skvrna, ale vzhledem k jeho pověsti, prestižnímu postavení a umělecké úrovni bude mít vyprodáno samozřejmě dál. Doma i v zahraničí.
Ale kdo chce v tomto souboru působit a uspět, musí počítat se vším, jak ukázal případ Filin.