Východoněmecká spolková země Sasko bude mít menšinovou vládu. Na koaliční spolupráci se dohodli křesťanští demokraté (CDU) dosavadního premiéra Michaela Kretschmera a sociální demokraté (SPD). Dohromady ale mají v zemském sněmu jen 51 poslanců ze 120. Původně plánovaly strany koalici ještě se Spojenectvím Sahry Wagenknechtové (BSW), jednání s ní ale na počátku listopadu ztroskotala.
CDU a SPD budou potřebovat pro schvalování jednotlivých zákonů další partnery. V saském zemském sněmu jsou po volbách z 1. září ještě Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu, levicově populistická BSW, Zelení, Levice a Svobodní voliči (FW). Kretschmer vyloučil spolupráci pouze s AfD, kterou saská tajná služba považuje za prokazatelně krajně pravicovou.
Původně chtěly CDU a SPD uzavřít koalici s BSW, jednání ale ztroskotala kvůli neshodě v otázkách migrace, financí a především v pohledu na ruskou válku na Ukrajině a cestu k dosažení míru. BSW chtělo, aby se případná saská zemská vláda zasazovala o zákaz dodávek zbraní Ukrajině, o zrušení protiruských sankcí či o jednání s Ruskem o míru na Ukrajině.
Kretschmer, který je zemským premiérem od roku 2017, se chce nechat do funkce znovu zvolit ještě před Vánoci.
Podle koaliční smlouvy chce nová vláda Saska, které hraničí s Českem a Polskem, přitvrdit v otázce nelegální migrace. Odmítnutí žadatelé o azyl ze zemí, které Německo považuje za bezpečné, mají být z detenčních center deportováni přímo. CDU a SPD chtějí všeobecně zrychlit deportace a také posílit hraniční kontroly.