Paříž - Venezuelský prezident Hugo Chávez o své politice s oblibou mluví jako o "socialismu 21. století" a je za to často terčem posměchu západních komentátorů. Ekonomická krize však k podobné rétorice stále více nutí i představitele na starém kontinentě, kde se rodí ideje "kapitalismu 21. století".
Ten má být podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho "morální" a jeho dominantním bodem bude "návrat státu". Německá kancléřka Angela Merkelová dále vyzvala svět k vytvoření ekonomické obdoby Rady bezpečnosti OSN.
Americký kořen
"Buď kapitalismus zreformujeme, nebo ho zničíme," prohlásil Sarkozy na mezinárodní ekonomické konferenci v Paříži. "Čistý kapitalismus obrátil logiku kapitalismu..., tržní logika omlouvá všechno."
Z projevů Sarkozyho i Merkelové vyplynulo, kde se kořen současného problému má nacházet.
"Byl jsem celý život stoupencem blízkého spojenectví s USA, ale hovořme jasně: v jednadvacátém století už nemůže jediný národ říkat, co musíme dělat nebo co si musíme myslet," rozhovořil se "Sarko"na sympoziu, které nazval "Nový svět, nový kapitalismus".
Podle serveru EUobserver.com však vedoucích zahraničních představitelů do Paříže nedorazilo mnoho.
Hlas Merkelové, která na fórum přijela, zněl vůči USA stejně varovně.
"Žádná země, ani Spojené státy, nemůže jednat sama v těchto dnech a v tomto věku, ať už by byla jakkoliv mocná," prohlásila kancléřka.
Ekonomická RB
Merkelová se domnívá, že regulaci trhů je třeba řídit skrze těleso podobné Radě bezpečnosti OSN (RB OSN).
"Je možné, že vedle Rady bezpečnosti bychom mohli mít také ekonomickou radu," uvedla s tím, že by bylo třeba vedle Charty OSN sepsat také chartu pojednávající o hospodářské udržitelnosti, která by ustavila pravidla pro řízení trhů.
"Naší odpovědí musí být více než několik pravidel," dodala kancléřka, jejíž země narozdíl od Francie či USA stálé křeslo v RB OSN nemá. "Krize je příležitostí vytvořit mezinárodní architekturu institucí."
OSN má v současnosti Ekonomickou a sociální radu (ECOSOC), která má 54 členů s tříletým funkčním obdobím. Její role je však diskusní a poradní, zatímco Rada bezpečnosti plní funkci zákonodárnou.
O tom, jak přesně změnit stávající globální finanční instituce, začne jednat summit skupiny G20 druhého dubna v Londýně.