Švédsko zastavuje vyšetřování zakladatele WikiLeaks. Assange mluví o vítězství i o hrozném bezpráví

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2017 21:13
Švédská prokuratura zastavuje předběžné vyšetřování zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange v případu znásilnění, kterého se údajně dopustil v roce 2010. Australan to dnes v projevu na balkóně ekvádorského velvyslanectví v Londýně označil za "významné vítězství". Na ambasádě se Assange ukrývá od roku 2012 z obavy, že by ho Švédsko vydalo do USA. Podle londýnské policie mu ale v případě opuštění diplomatické mise nadále hrozí zatčení kvůli pět let starému zatykači. Ekvádorský ministr zahraničí vyzval Británii, aby umožnila Assangeovi bezpečně odejít do jihoamerické země, která mu udělila azyl.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédská nejvyšší prokurátorka podala v pátek u Stockholmského okresního soudu žádost o zrušení stíhání Juliana Assange kvůli obvinění z údajného znásilnění.

Oznámilo to podle agentury Reuters švédské státní zastupitelství s tím, že nebyla naděje na zatčení Assange v dohledné budoucnosti.Zastupitelství následně doplnilo, že stáhlo evropský zatykač na Assange. 

Zakladatel serveru WikiLeaks obvinění ze znásilnění odmítá a kvůli případu se už sedm let ukrývá na půdě ekvádorské ambasády v Londýně.  Assange se sem uchýlil v obavách, že by ho po vydání do Švédska Stockholm mohl následně předat Spojeným státům; ty chtějí Australana stíhat kvůli činnosti serveru WikiLeaks, který zveřejnil tajné dokumenty pocházející mimo jiné z prostředí americké diplomacie či armády.

Assange označil v projevu z balkónu velvyslanectví krok švédské prokuratury jako důležité vítězství  pro něj i pro lidská práva. "Sedm let jsem byl zadržován bez obvinění, zatímco mé děti vyrůstaly. Nezapomenu ani neodpustím," reagoval Assange na Twitteru a uvedl, že se na něm stalo "hrozné bezpráví".

Stále se navíc obává, že Švédsko by ho následně mohlo vydat do Spojených států, kde mu hrozí vysoký trest za vyzrazení tajných informací skrze server WikiLeaks.

Ekvádorskou ambasádu proto nejspíš neopustí ani nyní. Londýnská policie v pátek uvedla, že pokud to udělá, bude zatčen. Policie se přitom odvolává na zatykač vydaný londýnským soudem z roku 2012. 

Ekvádorský ministr zahraničí Guillaume Long v návaznosti na policejní prohlášení vyzval britské úřady, aby umožnily Assangeovi volnou cestu z ambasády. To by mu umožnilo odjet do jihoamerické země, jež mu před pěti lety udělila azyl. "Ekvádor vítá rozhodnutí upustit od obvinění," uvedl na twitteru šéf ekvádorské diplomacie. "Evropský zatykač již není platný. Británie nyní musí zajistit volný průchod," dodal. 

Assange ve svém proslovu poděkoval OSN, Ekvádoru a jeho lidu i všem, kteří ho podporují. Kritizoval naopak Evropskou unii a její právní systém.

Assange se 29. června 2012 odmítl soudu podřídit a metropolitní policie je údajně "povinna zatykač naplnit, pokud by ambasádu opustil", uvedla policie podle agentury Reuters.

Otázka viny zůstala nevyřešená

Švédsko vyšetřovalo Assange sedm let. "Vrchní státní zástupkyně Marianne Nyová dnes rozhodla přerušit předběžné vyšetřování v případu podezření ze znásilnění, které se týká Juliana Assange," uvedla švédská prokuratura.

"Rozhodnutí nepokračovat ve vyšetřování jsme nepřijali proto, že bychom vyhodnotili všechny důkazy v tomto případu, ale proto, že nevidíme možnost ve vyšetřování pokročit," vysvětlila Nyová na tiskové konferenci ve Stockholmu. "Nevyjadřujeme se k vině," dodala.

Nyová rovněž prohlásila, že ukončení vyšetřování nijak nesouvisí s možným trestním stíháním Assange v USA. "Rozhodnutí, které bylo dnes přijato, nemá nic společného s možným postupem americké vlády," řekla.

Server WikiLeaks založil Assange v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv, diplomatických depeší nebo kolem 8000 stran dokumentů o programovém arzenálu CIA.

 

Právě se děje

Další zprávy