Ryby vyskočily ven, rybník zmizel a v zemi je kráter

ČTK ČTK
27. 11. 2013 11:08
V bosenské vesnici Sanica ze dne na den zmizel rybník, místo něj zůstala propast.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sarajevo - V bosenské vesnici Sanica na severovýchodě země ze dne na den zmizel rybník, místo kterého je zde 30 metrů hluboký kráter. Propast, která do sebe vtáhla již několik vrb lemujících břehy, se stále zvětšuje a ohrožuje několik okolních domů, dvě stavby již poškodila.

"Seděl jsem zde jen den před tím, než se to stalo, a popíjel pálenku," citovala agentura AP jednoho z vesničanů. "Pak vypukla panika. Ryby vyskakovaly ven, velká švestka spadla, jako by ji někdo stáhnul hákem."

Podle vědců není případ, kdy najednou zmizí rybník či malé jezero, neobvyklý. Může za to pokles spodní vody, nebo změny v půdních vrstvách vlivem zavlažování.

Obyvatelé vesnice ale mají vlastní verze toho, co se stalo. Podle některých se propadl strop obří jeskyně, nebo se otevřela sopka, jiní se zase domnívají, že některá z ryb nedopatřením způsobila výbuch bomb z druhé světové války, které na dno prý vhodila jistá stará žena. Další teorie zase tvrdí, že majitel rybníku, který před měsícem zemřel, si ho vzal s sebou, jak před smrtí sliboval.

 

Právě se děje

Další zprávy